Může být snadné nakoupit spoustu drobností, které se vám líbí, a zaplnit jimi váš domov. Určitě ale víte, že kvalita je lepší než kvantita. Najděte několik výrobků, které vás inspirují, a pracujte pouze s nimi. Čím dalším se při zařizování a výzdobě domova řídit?
Zařizování a zdobení domova může být vzrušujícím zážitkem a určitě je považováno za jednu z nejzábavnějších činností, jimž se v něm můžete oddávat. Vždyť právě domov je místem, kde můžete nechat vyniknout svůj vkus a osobnost. Zpočátku se ale může jednat o aktivitu složitou, protože vás do úzkých může dostat skutečnost, že nevíte, kde začít. Pro takové případy se vyplácí zopakovat si základy, od nichž se můžete odpíchnout a tvořit. Kde tedy brát inspiraci?
1. Důvěřujte svým instinktům
Začátky jsou těžké a zpočátku můžete být v pokušení zabrousit na internet nebo nahlédnout do časopisů a pokusit se napodobit to, co dělají všichni ostatní. Nezapomeňte ale na to, co vlastně skutečně chcete – u vás doma budete bydlet vy, ne kamarádka nebo partnerovi rodiče. Každý má vkus na to, co se líbí zrovna jemu, a u vás doma by mělo být dobře především vám. Nenechte si kazit chuť ze zařizování domova někým, kdo se vám za každou cenu snaží vnutit svůj názor.
Interiér můžete provonět několika způsoby. Jde jen o to, vybrat ten správný …
2. Vsaďte na přirozenost
Každého přitahují jiné odstíny – někdo dává přednost zemitým, jiný vodním, další zase ohnivým a někdo má rád různé druhy barev. Jde o to, abyste se v prostředí, které se má stát (nebo už je) vaším domovem, cítili dobře, přirozeně, jako ryba ve vodě, jak se říká. Proto si na začátek uvědomte, a klidně si to sepište na papír, které barvy máte rádi, kterým dáváte přednost, a těm potom dejte ve výzdobě rovnoměrné zastoupení.
3. Zaměřte se na pohodlí
Pohodlí by mělo být prioritou, na čemž není nic špatného. Protože kde jinde, než doma si ho můžete do syta užít? Doma trávíte většinu času (a v době sociálního distancování, jímž je pandemická situace typická, obzvláště), takže byste se tady měli cítit zkrátka dobře. Investujte do pohodlného nábytku, velkých měkkých koberců, nebojte se vsadit na velkou a širokou postel s hedvábnými prostěradly.
4. Ušetřete si práci i čas
A naopak, nebojte se postavit zaběhlým věcem, které mohou být tradiční, ale pro vás nepohodlné – typickým příkladem je zvyk vystavovat na otevřených poličkách desítky drobností, na které se jen práší. Pokud vás baví každý týden utírat prach, pak dobře, jinak ale není důvod, abyste si takovými drobnosti „zanášeli“ byt. A pokud si na ně potrpíte? Zavřete je do vitríny, kde vás pohled na ně potěší, ale kde se na ně nebude prášit.
5. Hleďte nejen na krásu, ale i na praktičnost
Ujistěte se, že kusy, do kterých investujete, jsou nejen krásné, ale i funkční a praktické. Ať už jde o pohovku či postel, které ukrývají úložný prostor například na deky, peřiny a polštáře, nebo o zdobené skříňky, do nichž se vejde spoustu věcí a nebude se na ně prášit, nebo o koše na prádlo či odpadky, jež překvapí netradičním designem, ujistěte se, že za své peníze dostanete nejen pozlátko, ale především skutečnou cenu a hodnotu.
6. Není hanba držet se klasiky
Zařizování a výzdoba domova představují skvělý způsob, jak dát průchod kreativitě. To ale neznamená, že se musíte automaticky držet dál od všeho klasického a tradičního. Pakliže vám to vyhovuje, proč se toho vzdávat jen proto, že to třeba někomu nepřipadá být zrovna moderní? Váš domov je váš prostor a pokud si ceníte nadčasových a praktických konceptů, neváhejte je do něj přivést a dát jim jejich pevné místo.
Kateřina Hájková
fotografie: Shutterstock