Ceny za vodu a energie se zvyšují, což je něco, s čím bohužel nic neuděláme. Můžeme ale začít u sebe a změnit životní přístup. Ušetřit se totiž dá a kupodivu na tom není nic složitého. Stačí otevřít oči, zapojit hlavu a myslet zdravým selským rozumem.
Často a možná někdy i rádi žehráme na to, jak stoupají ceny energií a vody, jak nám to zasáhne do rodinného rozpočtu a jak je to všechno k zbláznění předražené. S některými fakty bohužel nehneme a jógová filosofie v tomto směru radí pustit to, co změnit nedokážeme, tím se nezatěžovat, a zaměřit se na to, s čím se něco dělat dá. Pokud chceme ušetřit za vodu a energie, dá se to provést poměrně snadno. Přinášíme jednoduché a praktické tipy, jak na to.
1) Vypínejme
Světla i spotřebiče. Jedním z nejjednodušších a zároveň bohužel i nejopomíjenějších způsobů šetření energie je jednoduše hlídat, co nám doma svítí a běží. Doma to přeci nemusí vypadat jako v Las Vegas. Co je složitého na tom v jednom pokoji zhasnout, než se přemístíme do dalšího? Vypnout televizi, když se na ni zrovna nedíváme nebo rádio, když odcházíme z místnosti a je nám jasné, že ho zrovna teď nebudeme poslouchat? Co je těžkého na tom sledovat, kde se doma svítí a co zrovna běží? Vůbec nic. Chce to jen trochu cviku, zvyku a pozornosti.
Rady a tipy, jak snížit vaši spotřebu energií
2) Nenechme vodu protékat
A podobně můžeme postupovat i v případě vody. Kolik jí denně zbytečně protéká při mytí nádobí nebo sprchování? Za jaké ztráty zodpovídají nedotažené kohoutky? Nebo příliš velký proud? I v tomto ohledu je recept na úsporu velmi jednoduchý a poměrně intuitivní. Užívejme vodu s úctou a šetřeme každou kapku. Ušetříme nejen planetu, ale i vlastní peněženku. Jak na to?
- Nemyjme nádobí pod tekoucí vodou – nejprve namočme, napěňme a potom teprve opláchněme najednou.
- Nezapínejme myčku nádobí, která je plná jen napůl, ani pračku, kam by se ještě spousta prádla vešlo.
- Mysleme na to i při sprchování a mytí vlasů a vypínejme vodu vždy, když se mydlíme.
- Nedopřávejme si koupel každý den, ale třeba jen párkrát do týdne.
- Hlídejme, aby neprotékal záchod.
- Kontrolujme, aby nekapaly kohoutky.
- Nainstalujme do vodovodních baterií úsporné perlátory snižující průtok vody a šetřící ji tak.
3) Oblékejme se
Ani s topením se to nemusí v zimních měsících přehánět. Není zdravé přetopovat na 23 a více stupňů. Když se přioblékneme, pohodově vydržíme při 21-22 stupních a budeme navíc zvyšovat odolnost vůči chladu a přirozeně posilovat imunitu. Nezapomínejme také často a krátce větrat, aby se nám doma vyměnil vzduch a klesla hladina CO2 a nás nebolela hlava a nebyli jsme apatičtí.
Kateřina Hájková
fotografie: Shutterstock