zpět

Moderní technologie do vašeho bytu aneb chytrá domácnost útočí

Moderní technologie jsou již několik let součástí našich životů a nyní začínají pronikat i do domácností. Dříve byla inteligentní domácnost spojována s vysokou finanční náročností. To ale už dávno neplatí, a tak se aplikace ovládané mobilním telefonem či tabletem stále více stávají standardem.

Co všechno vám může nabídnout „chytrý dům“?

Vybavení domů chytrými aplikacemi vám především usnadní každodenní rutinní činnosti. Díky nim nemusíte při odchodu z domu pokaždé kontrolovat, jsou-li všechny spotřebiče vypnuté, vchodové dveře zavřené nebo světla zhasnutá.

Existují systémy, které regulují teplotu v místnosti a dokonce dokáží odhadnout, kdy je vám teplo. Pokud totiž otevřete okno, systém automaticky teplotu sníží. Dále za vás rozsvítí světlo, a to pouze v místnostech, ve kterých se právě zdržujete. Ve zbytku se automaticky zhasne. Stejně tak se při vašem odchodu deaktivuje klimatizační zařízení.

Patříte k těm, kteří se po příchodu z práce těší na výbornou kávu? Pak určitě oceníte systém, který dokáže spustit kávovar ve chvíli, kdy vcházíte do bytu. Díky tomu si hned můžete vychutnat svůj oblíbený nápoj a zaposlouchat se při tom do tónů hudby, kterou vám vaše chytrá domácnost naladí.

A co zahrada?

Moderní technologie se postarají nejen o váš dům a vaše smysly, ale i o zahradu. Dokáží průběžně kontrolovat vlhkost půdy a bude-li třeba, spustit zavlažování. O trávník se vám pak může postarat robotická sekačka. A vy nebudete muset dělat nic jiného, než se se šálkem kávy v ruce kochat pohledem na udržovanou zahradu.

Dům, který se sám pohlídá

Jako naprostý základ můžeme vnímat kontrolu samostatného objektu, k čemuž nám poslouží senzory kouře, vlhkosti, otřesů, napájení a podobně. Navíc máte přehled o všem, co se ve vašem domě děje. Můžeme na dálku sledovat kamery, zámky nebo nahrávání. Systém dokáže na dálku ovládat termostaty, čerpadla, kotle i klimatizaci.

 

Ačkoli se to někomu může zdát jako hudba daleké budoucnosti, nebude to trvat dlouho a uvedené „dovednosti“ budou naprosto běžnou součástí našich domovů.

 

Christine Pölderlová

 

Moderní technologie do vašeho bytu aneb chytrá domácnost útočí Moderní technologie do vašeho bytu aneb chytrá domácnost útočí
Prohlédnout galerii (2)

Podobné projekty