zpět

Barevná typologie jako důležitá součást při rekonstrukci bytu

Barvy jsou důležitou součástí našeho života. Umí navodit pohodu, poskytnout energii a pohrát si s náladou v interiéru. Zrakem vnímáme až 90 % barevných informací o tom, co se kolem nás děje. Oko dokáže ve světelném spektru rozlišit sedm barev a kromě toho je schopné vnímat velké množství dalších odstínů, které se nacházejí v barevné škále.

Napadlo vás někdy, proč se na návštěvě u známých cítíte jak na trní, i když to jsou pohodoví a příjemní lidé? Anebo proč se doma nedokážete příliš soustředit na práci a v noci místo spánku koukáte do stropu? Nejenom za těmito, ale i řadou dalších potíží se mohou skrývat špatně zvolené barvy v interiéru.

Teplo a zima

Barvy obecně dělíme na studené a teplé, což vychází z vlnové délky jednotlivých barev. I když dáváme pocitově přednost spíš teplým barvám, i studené do interiéru patří a byla by škoda se jim zcela vyhnout. Jde o to, že chladné barvy umí zklidnit a pomoci nám se lépe soustředit. Proto se hodí například do pracovny a také do dětského pokoje. Studené tóny obvykle volíme do ložnice otočené směrem na západ, kde potřebujeme pocitově snížit teplotu alespoň o pár stupňů. Do této kategorie patří světle zelená, modrá, ale také třeba fialová. 

Pokud jde o teplé barvy, v interiéru je oblíbená žlutá. Není divu, umí totiž tmavé a chladné místnosti, orientované na sever, zateplit a vnést do nich slunce. S ním pochopitelně i pohodovou náladu. Vyhnout bychom se jí měli v jižních a západních bytech, kde naopak v letních měsících přehřívá prostor. Bez ohledu na světové strany pořádně rozehřeje červená. A to je také důvod, proč je třeba s ní v interiéru zacházet opatrně. Jestliže ji použijeme na drobné detaily, nabídne příjemný a svěží akcent. Na větších plochách, ale může nadělat víc škody než užitku. Červená je vášnivá barva. Takže do ložnice s ní? Rozhodně ne, protože pod takovou barvou se poměrně špatně usíná. I když se jeví jako veselá, nepatří ani do dětského pokoje. Důvod je jasný - zvyšuje hyperaktivitu dětí. Slušet jí to bude naopak v kuchyni a v jídelně, jelikož probouzí chuť k jídlu. Stejného efektu dosáhneme i s oranžovou barvou. Pokud jde o kuchyni, lidé často volí i zelenou, která byla ostatně letos zvolena barvou roku. Jenže právě zelená může být v kuchyni hodně zrádná. Při špatně vybraném odstínu totiž dokáže pocitově všechno změnit do zelena, tedy i jídlo...

Teorie versus praxe

Pouček o tom, kam která barva patří a co způsobuje, existuje celá řada. Jenže teorie je jedna věc a praxe druhá. Snadno se tak může stát, že pracovna v modré v nás sice vyvolá klid a mír, ale také vzpomínky na modré moře, prázdniny, dovolenou a soustředění na práci je tak fuč... Rovněž architekti i designeři jsou opatrní v teoretickém výběru barev a raději doporučují brát zřetel na to, jak bude daná barva vyhovovat členům domácnosti. Typickým příkladem jsou teplé barvy a zimomřiví jedinci. Ti si je mohou dovolit i v ložnici s výhledem na západ slunce, protože jim pár stupňů navíc naopak přijde vhod.

Barevné ladění

Barevný základ místnosti tvoří tři barvy. Jedna, která slouží jako neutrální podklad a dvě doplňkové. Tento model samozřejmě nelze vždy tak úplně dodržet, ale na druhou stranu je dobré si uvědomit, že čím barevnější prostor vyrobíme, tím vznikne větší pravděpodobnost, že nás z něj rozbolí hlava a budeme cítit poněkud zmateně. Navíc, použité barvy by k sobě měly ladit. A to není nijak snadné. Při výběru jednotlivých odstínů totiž musíme počítat nejenom s barvou nábytku, podlahy a dveří, ale i s dalšími většími doplňky, například obrazy nebo svítidly

Barvy mají vliv na tvar a prostor. Předměty v tmavé barvě působí menším dojmem než věci té samé velikosti ve světlých barvách. Z toho vychází použití světlé výmalby v malých místnostech, aby prostor vypadal co největší. Výrazné barvy a řešení s optickým rozbitím, rozdělením a zmenšením prostoru se naopak používají v hodně velkých místnostech.

Tón v tónu

Místo více barev můžeme zvolit i monochromatické schéma. To znamená, že vybereme jednu základní barvu, kterou budeme kombinovat v jejích různě intenzivních odstínech, od nejsvětlejších až po nejtmavší. Aby interiér nesklouznul k nudné fádnosti, je vhodné dodat celku jemné akcenty kontrastních barev.

Buďte kreativní

S pomocí správné kombinace barevných odstínů lze atmosféru v interiéru vyladit dle potřeby. Jestliže potřebujeme zesílit hřejivé vlastnosti žluté, přidáme oranžovou barvu. Žlutou ale můžeme zkombinovat i s modrými nebo zelenými odstíny, které mají opačný efekt. Atmosféru celkově zklidní a místnost ochladí. Červená barva představuje půlku elegantního spojení s bílou černou nebo šedou. Pohodová zelená dobře ladí s přírodími tóny hnědé v různých odstínech a nabízí příjemně zateplené obydlí. Chladný výraz dostane ve společnosti modré. Studená modrá je barva vody, proto se často používá v koupelnách. Zajímavě působí například v kombinaci s oranžovou.

Zdravotní význam

Na barvy můžeme nahlížet i z hlediska významu pro zdraví. Například oranžová povzbuzuje organismus, má pozitivní vliv na nervovou soustavu a protože podporuje chuť k jídlu, je vhodná pro všechny, kteří mají potíže se zažívacím traktem. O žluté barvě se říká, že ulevuje diabetikům a zlepšuje paměť. Zelená podporuje zrak, srdce, krevní oběh a psychiku. Stačí si vzpomenout, jak moc uklidňuje pohled do zelené přírody. Stejně jako oranžová, i červená barva zlepšuje trávení. Kromě toho ale také pomáhá při nízkém krevním tlaku. Vdnešní době stresové všichni hledáme vnitřní klid a regeneraci, což je úkol pro interiér v modré. Barevných doporučení na zdravotní problémy by se našla celá řada. Je fakt, že potíže nevyléčí, ale mohou fungovat jako psychická podpora a to se také počítá...

 

Text: Emma Hildová

 

 

 

 

 

Barevná typologie jako důležitá součást při rekonstrukci bytu Barevná typologie jako důležitá součást při rekonstrukci bytu
Prohlédnout galerii (2)

Podobné projekty