zpět

Den svatého Valentýna nepatří jen zamilovaným

Tušíte, proč se vlastně 14. února slaví svátek zamilovaných, svatý Valentýn? A víte, že dárkem byste měli obdarovat nejenom člověka, s nímž vás pojí milenecký či manželský vztah, ale také rodiče, sourozence nebo kamarády?

Věděli jste, že z pohledu historie tenhle svátek nemá s Amerikou, odkud se k nám v minulém století dostal, vlastně nic společného? Původ sv. Valentýna se totiž odvozuje od svátku Lupercalia, který pochází ze starověkého Říma. Večer před tímto svátkem se vkládaly lístečky se jmény mladých dívek do takzvané urny lásky. Mladí svobodní muži si z ní pak vytáhli jméno vyvolené, které se museli další rok dvořit. Ctihodný kněz Valentýn, který podle historických pramenů žil za doby panování císaře Claudia II. Gothica (268 – 273 n. l.) se stal, vzhledem ke svému konci, spíš nedobrovolným patronem svátku zamilovaných. Podle křesťanského výkladu jeho života prý odmítl plnit nařízení císaře Claudia II, který zakázal v celém Římě zásnuby i svatby, aby přinutil muže odejít do válek. Valentýn ovšem dál tajně oddával snoubence, a za to si také vysloužil trest nejvyšší - 14. února roku 269 byl popraven. Než se tak stalo, údajně ještě stihl napsat jakési ženě dopis, který končil slovy – S láskou Tvůj Valentýn. A to je vlastně i důvod, proč si zamilovaní lidé posílají každý rok v tento den valentýnská přání. Existuje také pohanská legenda, v níž se říká, že Valentýn byl moudrý a ctnostný kněz, jehož uznával dokonce i císař, který ho ale odmítl nazvat svým přítelem právě pro Valentýnovu křesťanskou víru. Claudius II. nad ním dokonce ustanovil dohled - prefekta Astoria. Prefekt Valentýna požádal, aby se modlil za jeho krásnou, ale slepou dceru. Valentýn tak učinil nejenom z dobroty svého srdce, ale i z lásky, protože se do ní zamiloval. Dívka se uzdravila, jenže pohané odmítli uvěřit na zázrak, Valentýna chytili a popravili.

Valentýn Anglosas

Za to, že se z Valentýna stal Anglosas, můžeme tak trochu my, Češi, ale hlavně anglický básník Geoffrey Chaucer, který na počest zasnoubení anglického krále Richarda II. a Anny České napsal báseň, v níž Valentýna zasvětil romantické lásce. A protože se dílko ocitlo ve školních osnovách, nebohý kněz se navíc stal patronem zamilovaných. Na celé té věci je asi nejsmutnější, že nebýt touhy jistého Američana po zbohatnutí, svátek sv. Valentýna by nejspíš upadl v zapomnění. Onen obchodník s vánočními přáníčky totiž na začátku 20. století potřeboval po Vánocích finanční injekci, a tak obnovil posílání valentýnek. Od nich pak už byl krok k dalším produktům.

Barva lásky

K zamilovaným patří červená, která bývá popisována jako barva lidské sexuality, vášně a temperamentu. Je to ale také barva agresivní a ve větším množství může vyvolávat nepříjemné stavy. Možná i to je důvod, proč se někteří lidé vyhýbají Valentýnu jako čert kříži. Je na ně zkrátka moc červený. Stejně jako s láskou je třeba zacházet opatrně, stejnou pozornost věnujte i červené, která by se v interiéru rozhodně neměla stát dominantní, a to ani v Den sv. Valentýna. Mějte na paměti, že jde především o barvu doplňkovou.

Zkuste to jinak

S láskou se pojí také růžová, která je současně barvou něhy, spokojenosti a klidu, což jsou vlastnosti více než žádané. Kromě toho ale tahle barva pomáhá mírnit negativní myšlenky a emoce. Nebojte se ani doplňků v teplých přírodních barvách, kde valentýnský čas znázorní třeba jenom tvar srdce na polštáři nebo na hrnečku. I když byste to do ní třeba neřekli, ke vztahu patří také modrá barva, která dokáže vyvolat libé pocity něhy, pohody a spokojenosti. Modrou mají rádi lidé spolehliví a stabilní. Existuje řada odstínů modré, od barvy azurového nebe až po hlubokou modř oceánů. Obvykle sice dávají lidé přednost světlejším variantám, ale samozřejmě záleží na osobních preferencích každého. Tmavší modré tóny jsou vhodné zejména na doplňcích, proto se nebojte přítele či přítelkyni obdarovat modrým hrnečkem se srdíčkem. Modrá je totiž také elegantní barva, která je pocitově velmi příjemná, takže dárek v tomto odstínu se jistě stane oblíbeným kouskem obdarovaného.

Valentýnské tradice

Večeře s partnerem či partnerkou a dárek asi nijak nepřekvapí. U nás se ovšem pozapomíná na to, jak dárek správně předat. Málokdo totiž ví, že valentýnskou pozornost je třeba darovat tajně, například strčit do kapsy kabátu, pytlíku se svačinou nebo do tašky.

Rodiče i kamarádi ocení už jenom to, že jste si na ně vzpomněli, takže schovávat dárky kamkoli rozhodně netřeba. Potěšíte je hezkým hrnkem, veselým polštářkem nebo třeba fotorámečky ze společných aktivit.

 

Text: Emma Hildová

Foto: Fler, Albi, Bonami

Den svatého Valentýna nepatří jen zamilovaným Den svatého Valentýna nepatří jen zamilovaným Den svatého Valentýna nepatří jen zamilovaným
Prohlédnout galerii (7)

Podobné projekty