zpět

Zelené boubelky zútulní každý interiér

V každé domácnosti se najde alespoň pár květináčů s pokojovými rostlinami. Pokud ale bydlíte ve větším bytě nebo domě, určitě stojí za to uvažovat o XXL rostlinách.

Do velkého obývacího pokoje nebo haly rozhodně patří pořádná zelená boubelka, která umí velký prostor příjemně zútulnit. Nezapomeňte ji ovšem umístit do odpovídajícího květináče, který udrží její stabilitu a současně jí umožní správný a zdravý růst.

Od tradičních po exotické

K oblíbeným a také tradičním pokojovým XXL rostlinám patří fikusy. Jejich velkým plus je fakt, že jsou odolné vůči různým škůdcům, jsou nenáročné na zálivku, dobře snášejí světlo, ale daří se jim také v polostínu. Dá se říci, že přežijí téměř všechno, tudíž i péči nezkušeného domácího pěstitele. V bytech se uplatňují rovněž díky velkému množství různých kultivarů, ze kterých lze vybírat podle místa určení. Atraktivní je Fikus benjamin. Dá se pořídit ve variantě s nádherně probarvenými panašovanými listy a jeho výhodou je, že dobře snáší řez korunky, takže si časem můžete doma vytvarovat stromek podle vlastních představ. Zajímavou interiérovou rostlinou je také monstera, typická doslova gigantickými listy. Pokud patříte mezi pěstitele začátečníky, ideální pro vás bude dracéna neboli dračinec. Do interiéru se hodí palmy nebo kvetoucí stromkové rostliny jako ibišek či Spathiphyllum. V poslední době se v domácím prostředí čím dál víc objevují citrusy, představující exotický solitér, který krásně kvete, voní a také poskytuje jedlé plody. Aby tomu tak bylo a citrus vám prospíval, je nutné vybrat odrůdu vhodnou pro pěstování v bytech.

Vhodné umístění

Některé XXL rostliny rostou do výšky, jiné do výšky i do šířky, další jenom do šířky. A pak existují rostliny, které se brzy začnou plazit po zemi, takže potřebují různě vyvázat. Na všechny tyto alternativy je třeba myslet, až budete vybírat pokojovky do konkrétního prostoru v interiéru. Časem by se totiž mohlo stát, že vám nevhodně umístěné „boubelky“ poněkud zkomplikují bydlení třeba tím, že zakryjí půlku okna, takže do bytu nebude pronikat světlo, anebo se kvůli nim nedostanete do skříní, případně budete dveřmi procházet bokem apod.

Myslete i na potřeby vybrané rostliny. Zda je vhodná do stínu, polostínu, nakolik jí vadí přímé světlo a podobně. Hodit se vám bude rovněž informace, jak rostlina přezimuje. Například citrusy potřebují v zimě větší chladno, takže nemáte-li možnost je v tomto období přesunout třeba do chladnější chodby nebo zimní zahrady, sáhněte raději po jiné variantě. 

Vertikální zahrada

Pokud netušíte, o co se jedná, představte si stěnu kdekoli v interiéru, odshora dolů pokrytou zelení. Odtud také druhý název – zelená stěna. Vertikální zahrady se těší vzrůstající oblibě, a není divu. Koberec z rostlin vypadá na zdi efektně, navíc zvlhčuje vzduch a také z části funguje jako protihluková stěna. Základ vertikální zahrady tvoří hliníkový rošt, který se kotví do zdi. Na něj upevníte plastové květináče, anebo závěsné kapsy z polyetylenu. Rostliny se dají pěstovat v hlíně, nebo jako hydroponie ve speciálním obalu. Vybírejte takové, které mají alespoň přibližně stejné nároky na umístění a pěstování. Nedílnou součástí péče je pravidelné prostřihávání rostlin. Pokud byste je nechali přerůst, stěna bude vypadat jako ohromná nevzhledná džungle a rozhodně vám parádu neudělá. Vertikální zahrady se nejčastěji osazují pnoucími nebo půdokryvnými rostlinami. Efektně bude vypadat kontrastní kombinace barev i tvarů listů.  

 

Text: Emma Hildová

Foto: Bonami, Biano, aqsa.info

Zelené boubelky zútulní každý interiér Zelené boubelky zútulní každý interiér Zelené boubelky zútulní každý interiér
Prohlédnout galerii (3)

Podobné projekty