zpět

Přivítejte svátky jara aneb Velikonoce jsou tady

Blíží se oblíbené svátky jara, Velikonoce. Kromě tradiční pomlázky pro koledníky a přípravy velikonočních dobrot nezapomeňte ani na výzdobu interiéru.

V první řadě je třeba připomenout, že do přípravy na Velikonoce patří velikonoční úklid,

jenž měl být podle tradic přípravou na důstojné přivítání Krista, který vstane z mrtvých. Během velikonočního týdne se uklízelo o Šedivém úterý, kdy se vymetaly pavučiny, na Škaredou středu se vymetaly komíny a o Bílé sobotě se nejenom uklízelo všechno ostatní, bílilo, ale také se zdobilo stavení. Naopak o Velkém pátku byly všechny tyto aktivity přísně zapovězeny.

Od tradic k přivítání jara

S ohledem na běžný životní styl asi sotva půjdete vymetat komín, nicméně vyluxovat, utřít prach a třeba i umýt okna určitě zvládne každý. Pokud jde o výzdobu, převládají typické velikonoční dekorace, jako jsou kuřátka, slepičky, zajíčci. Nezapomeňte ale, že k oslavám jara patří i různé živé přírodniny. Oblíbené jsou kočičky, které můžete ve váze dozdobit barevnými mašlemi nebo přidat žluté a bílé narcisy. Jaro připomenou i hrnkové květiny ve veselých obalech. K velikonoční výzdobě se hodí také věnec z proutí či slámy, dozdobený čerstvými zelenými listy, květy nebo barevnými stuhami. Zmíněná žlutá, bílá a také zelená jsou tradiční barvy jara. Interiéru dodávají vzdušnou a svěží atmosféru, proto byste jim měli dopřát alespoň malou plochu. Ideální, a za pár korun, jsou například nové potahy na polštářky, prostírání v jarních barvách či hezký ubrus. Jestli vám přijdou jednobarevné doplňky poněkud fádní, vybírejte doplňky s květinovým vzorem, který bude aktuální i po Velikonocích.

Velikonoční poklady

Existuje pověra, která říká, že o Velkém pátku se otevírají poklady. Třeba nějaký takový zapomenutý objevíte i v rámci velikonočního úklidu. S trochou fantazie se v poklad mohou proměnit i staré puntíkované hrnky po babičce, do kterých vložíte květináčky s jarními bylinkami. Opuštěné podšálky, zatoulané v kuchyňských skříňkách, skvěle poslouží jako tácky pro vonné svíčky. Nevyhazujte ani oprýskanou porcelánovou misku. Obalte ji pytlovinou, svažte červenou stužkou, dovnitř nalijte vodu a vložte první jarní květy. Jednoduchá a přitom efektní dekorace vám poslouží nejenom během Velikonoc.

Barvení vajíček

K velikonočním tradicím patří barvení vajíček. Buď můžete použít klasické barvy na vajíčka, které se dají koupit v drogerii, a dozdobit je obtisky, anebo zkusit přírodní cestu a barvit s pomocí odvaru z cibule, červené řepy nebo špenátu. Postup je jednoduchý. Připravíte si odvar a k němu různé druhy listů. Vajíčka omyjete, přiložíte na ně trávy, zabalíte do hadříku nebo do vysloužilé silonové punčochy a pevně zavážete tak, aby vajíčko bylo v obalu upevněné a nehýbalo se.  Pak ho vnoříte do odvaru a necháte v něm podle toho, jak tmavý odstín chcete mít. Nakonec vajíčko opatrně vyndáte a až oschne, vyleštíte ho hadříkem namočeným v oleji, aby se krásně lesklo. 

A víte, proč se koledníci obdarovávají právě vajíčkem? Je to z toho důvodu, že vejce představuje symbol růstu a plodnosti. Je v něm schovaná životní síla, kterou tak přenesete na obdarovaného. 

 

Text: Emma Hildová

 

 

Přivítejte svátky jara aneb Velikonoce jsou tady Přivítejte svátky jara aneb Velikonoce jsou tady Přivítejte svátky jara aneb Velikonoce jsou tady
Prohlédnout galerii (3)

Podobné projekty