zpět

Chtěli byste domácnost s vysokým IQ?

Znáte ten pocit, který se obvykle dostaví tak daleko od domova, že je problematické se vracet…? Pochyby, zda jste zamkli, vypnuli žehličku, zavřeli vrata od garáže, okna do pokoje… Naštěstí dnes existují inteligentní systémy, které vás podobných pochyb zbaví třeba jedním pohledem do počítače či mobilu.

Ještě před pár lety to byla spíš představa z kategorie sci-fi, dnes realita, která se může svým způsobem dotknout každého z nás. Chytrá domácnost, která plní příkazy a se svým majitelem pravidelně komunikuje.

Příjemné ráno

Představte si, že se probudíte nikoli za zvuku budíku připomínajícího polnici burcující do boje, ale příjemné hudby, která vás pozitivně naladí do nového dne. Než stačíte vstát, rolety se začnou vytahovat, aby do interiéru vpustily denní světlo. Pokud je venku ještě tma, postupně se začnou rozsvěcet ambientní světla, která tolik neoslňují. Dorazíte do kuchyně, kde na vás čeká uvařená káva, opečené tousty nebo dokonce čerstvý chléb, který právě dopekla domácí pekárna.

Kdo odchází, kóduje

Poslední, kdo odchází z domu nebo bytu, nemusí zamykat, ale vyťuká na příslušném zařízení kód. Tím se spustí zabezpečovací zařízení, které zajišťuje problematická místa neoprávněného vniknutí do domu. Některé systémy jsou napojeny na pult centrální ochrany, jenž k vám při narušení domu vyšle ostrahu, jiné vám odešlou sms, že došlo k neoprávněnému vniknutí do vaší domácnosti.

Přijít k hotovému

Nedostatek času zvlášť ve všední den znamená, že rodina dostane k večeři maximálně obložený talíř, protože co taky honem vařit, když přiběhnete z práce nejdřív v šest večer. Chytré přístroje si ovšem dokážou poradit. Třeba taková trouba. Ráno do ní vložíte pekáč se surovinami, odpoledne troubu s pomocí chytrého telefonu zapnete a večer přijdete k hotovému jídlu. Výhodou je, že průběh pečení se dá sledovat i na dálku. Stejně dobře se dá využít i chytrá lednice, která umí naskenovat kódy a poslat do mobilu seznam věcí, které máte k dispozici, takže v obchodě nakoupíte už jenom to podstatné. Kromě vaření za vás inteligentní domácnost, tedy chytrá pračka, také vypere. Stačí ji ráno naplnit prádlem, pracím práškem a zavřít. O zbytek se postará sama.

Hlídání nejenom od moře

Zmínka o zapnuté žehličce nebyla na začátku textu jen tak pro nic za nic. S pomocí programu zabezpečujícího chod domácnosti totiž i na dálku snadno odhalíte případné opomenutí a problematické zásuvky můžete vypnout. To ovšem není všechno - kromě bezpečnostního hlediska inteligentní systém například vyhodnocuje počasí a podle něho otevírá a zavírá okna, reguluje stínění, spouští zavlažování na zahradě a podobně.

Kdo má malé děti, velmi dobře ví, jak je leckdy složité je uhlídat, aby nelezly, kam nemají. Těm větším nepomohou ani zábrany, protože je snadno překonají. Ostatně, během vaření nebo úklidu je sotva můžete každých pět minut kontrolovat, jestli neporušily váš zákaz. Pro větší klid se proto vyplatí nechat nainstalovat na nejproblematičtější místa infračervenou závoru, která spustí alarm vždy, když se některý z vašich potomků přiblíží například k bazénu. Větší přehled budete mít i v případě, kdy je můžete kontrolovat s pomocí kamer.

Centrální mozek

Aby inteligentní domácnost mohla fungovat tak, jak od ní očekáváme, musí být veškeré přístroje napojeny na centrální systém, což je, zjednodušeně řečeno, program, do kterého se přidávají různé ovládací moduly zastupující právě jednotlivé přístroje. Kromě zmíněných možností sem patří třeba topení, ohřev vody či osvětlení, a to nejenom vnitřní, ale i venkovní. V současné době existují i různé sofistikované systémy, které vám pomohou díky chytře řízenému provozu ušetřit energii a tím i finance.

 

Text: Emma Hildová

 

 

Podobné projekty