Výzdoba štědrovečerní tabule může mít mnoho podob. Záleží nejenom na prostředí a společnosti, ale také na tom, jaký styl vám nejvíc vyhovuje, abyste se během večera cítili pohodově.
Jakým směrem se při dekorování jídelního stolu vydat také napoví interiér. Moderní se často vyznačuje minimalistickým pojetím, klasický dává prostor tradiční vánoční výzdobě. Akcenty slavnostní atmosféry obvykle bývají barvy, nádobí, sklo a textilie.
S ubrusem, nebo bez?
Tradiční atmosféru dodá vánočně prostřenému stolu ubrus. Pokud zvolíte bílou klasiku, nezapomeňte ji přizdobit doplňky výraznějších barev. Jestliže se rozhodnete pro červený ubrus se vzorem, vybírejte doplňky skleněné, které jeho slavnostní výraz umocní. Zatímco v minulosti se vánoční tabule bez ubrusu téměř rovnala společenskému faux pas, dnes se nikdo nepozastaví nad tím, když na masivní desku s přirozenou kresbou dřeva prostřete jenom běhoun, ideálně ve vánočních barvách, tedy červené a zelené.
V jednoduchosti je krása
Kromě bílé, červené a zelené se tradiční dekorace nesou ve zlatých tónech. Každý rok je vyhlašována trendy vánoční barva. Není ovšem nutné se řídit tím, co je momentálně „in“. Pokud se budete držet pravidla, že méně znamená více a soustředíte se na nadčasový design, určitě neuděláte chybu. Vánoční atmosféru vykouzlíte i s pomocí „obyčejných“ zelených větviček jehličnanů položených jen tak na stole. Postavte na něj pár svícnů, nebo umístěte miniaturní svítící řetězy. Hodit se bude váza s řezanými květinami. Aby se rodinní příslušníci nehádali, vedle koho bude kdo sedět, připravte jim jmenovky. Použít se dají kartičky s vánočními motivy, které položíte k talíři, anebo je můžete zastrčit do očka vánoční ozdoby položené tamtéž.
Lekce z etikety
Zatímco stůl se může každoročně proměňovat, nádobí na něm má vždy stejné místo. Hodí se jednobarevné, případně s drobným decentním vzorem. Základní talíř je tzv. klubový neboli podkladový, který leží na stole po celou dobu stolování. Na něj se pak klade mělký, hluboký, případně dezertní talíř. Příbory se kladou v rovině s dolním okrajem talíře ve vzdálenosti asi půl centimetru. Nejdále od talíře leží ty, které budete používat jako první. Další se odebírají postupně z vnější strany. Dezertní lžička či vidlička se nacházejí nad talířem. Sklenice se používají maximálně tři. Sklo určené k hlavnímu chodu se umísťuje nad špičku nože, vpravo za ně patří sklenky na další nápoje. Nezapomeňte na ubrousky. Pro takto slavnostní chvíle se používají látkové.
Text: Emma Hildová
Foto: Westwing, Luxurytable.cz, Pinterest