zpět

Něžná krása živých květin ve vánočně vyzdobeném interiéru

K symbolům Vánoc nepatří jenom adventní věnce nebo vázy s chvojím, ale také živé květiny. Pokud si pořídíte hrnkové varianty, při správné péči se z nich budete těšit nejenom během následujícího celého roku.

Dekorativní bramboříky

Málokterá rostlina se může pochlubit takovým výběrem barev, jako právě brambořík. Pořídíte ho v tradiční vánoční červené, ale také v bílé, růžové, nachové, světle zelené, a dokonce existují i dvoubarevné kultivary. Zajímavé jsou i květy jako takové. Bývají jednoduché nebo plné, s rovnými, jemně zvlněnými nebo zřasenými okraji. Pozadu nezůstávají ani listy, které mají krásnou tmavě zelenou barvu, případně stříbřité panašování. Prodávají se mini bramboříky o velikosti 8 až 10 cm, které jsou vhodné pro pěstování v teplejším a sušším interiéru městského bytu. Vyšší druhy dorůstají i do výšky 30 cm a krásně košatí. V tomto případě je ovšem třeba si dát pozor na teplotu v místnosti. V zimních měsících je pro ně ideální rozpětí mezi 10 až 15 °C. Nejlépe se jim daří mezi dvojitými okny, která krásně dozdobí svojí barevností. Zimu zvládnou i na chladnější chodbě. Zalévejte je pravidelně, ale do podmisky, aby nedošlo k promáčení hlízy, protože jinak mohou uhynout. Kvetení podpoříte i pravidelným přihnojováním.

Zimní kráska azalka

Další ze zástupců rostlin milujících chladno je azalka. Poupata nasazuje při teplotě kolem 12 °C. Pokud si přinesete z květinářství již kvetoucí rostlinu, dopřejte jí teplotu kolem 20 °C. Umístěte ji proto na chodbu, mezi okna, anebo do zimní zahrady, kde vás bude těšit svými květy téměř po celou zimu. Pokud jde o barvy, kromě červené, fialové, bílé, ale také lososové či růžové, květy potěší i barevnými kombinacemi. Azalky milují vzdušnou vlhkost, proto jim vyhovuje pravidelné rosení na list. Jsou poněkud náročné na zalévání, nesnášejí příliš velkou zálivku, kdy voda zůstává v misce, ale ani přísušek.

Vánoční hvězda

Tuhle květinu možná znáte pod jejím dalším jménem Poinsettia, které získala po svém objeviteli J. R. Poinsettovi, americkém velvyslanci v Mexiku, odkud tato nádherná rostlina pochází. V přírodě se objevuje jako keř nebo dokonce menší strom a dorůstá až do výšky čtyř metrů. Velké červené listy bývají občas mylně označovány za květy. Ty jsou ale žluté a drobné a nacházejí se ve středu květní růžice. Červená není jediná barva listů, prodávají se i bílé, růžové či smetanově zbarvené kultivary. Na rozdíl od výše zmíněných rostlin je vánoční hvězda ideální rostlinou pro vyhřáté byty. Vyhovuje jí mírná, zato pravidelná zálivka a umístění v závětří.


 


 

Text: Emma Hildová

Foto: Pixabay, Flickr, Free images

Něžná krása živých květin ve vánočně vyzdobeném interiéru Něžná krása živých květin ve vánočně vyzdobeném interiéru Něžná krása živých květin ve vánočně vyzdobeném interiéru
Prohlédnout galerii (3)

Podobné projekty