V žádném jídle by nemělo chybět „zelené“, ideálně doma vypěstované. O obsahu domácího bylinkového květináče totiž máte přehled takzvaně od semínka až do posledního lístku …
Čerstvé bylinky dodají vašim pokrmům svěžest na pohled i na chuť a taky porci zdraví navíc. A když je budete mít neustále po ruce, nebudete na ně zapomínat a brzy zjistíte, že už si bez svěží zelené nedovedete žádné jídlo ani představit. Jenže abyste vůbec měli co do talíře dát, potřebujete k pěstování a vlastně i ke zpracování vhodné pomůcky, které vám péči o bylinky usnadní.
Jděte na to chytře
Také se vám stává, že občas zapomenete zalít kytky v bytě a s nimi pochopitelně i bylinky, které jsou na výpadek vláhy velmi citlivé? Aby vaše křehká bylinková zahrádka nepřišla kvůli vaší zapomětlivosti k újmě, zasaďte ji do samozavlažovacích květináčů. Jejich výhodou je, že nemusíte kontrolovat vlhkost zeminy. Voda se dolévá ve větším množství jen zhruba dvakrát do týdne. Samozavlažovací květináče mají speciální knot, který nasává vodu a udržuje zeminu neustále vlhkou. Pokud si vyberete pomocníka z ušlechtilé nerezové oceli, máte zaručenu jeho opravdu dlouhou životnost, protože se na rozdíl od keramických květináčů jen tak nerozbije.
Čím krájet, sekat a stříhat?
Hurá! Bylinky se mají k světu a je načase zjistit, jestli chutnají tak čerstvě jako vypadají. Něčím je tedy budete muset ostříhat, nakrájet nebo nasekat. Pokud jich pěstujete hodně, a to nejenom za oknem, ale třeba i na balkoně nebo zahradě, vyplatí se uvažovat o speciálních nůžkách na bylinky. Ty jsou nejenom odolné proti korozi, snadno se čistí a jsou upravené tak, aby zůstaly dlouho ostré, ale navíc mají různě šikovný tvar, díky kterému je například můžete postavit hned vedle květináče, abyste je měli vždy po ruce. Na krájení bylinek se obvykle používá ostrý nůž s krátkou ale vysokou čepelí, který si poradí s měkkými lístečky i stonky. Kromě nože se dají bylinky porcovat také oválným sekáčkem ve tvaru kolébky.
Do hmoždíře přihoď špetku ...
Občas je třeba bylinky dál zpracovat, většinou rozdrtit. Tak vzniká například oblíbené bazalkové pesto. Mimochodem, žádný Ital ho nevyrábí v mixéru, ale ručně drtí, protože prý díky pomalému drcení získává pesto kvalitnější chuť. A kde jinde bylinky drtit než v hmoždíři. Nejlepší volbou bude keramický, který zabraňuje absorpci pachů.
Připravila: redakce
Foto: Chefshop, Bonami