V interiéru se vedle velkoformátových dlaždic uplatňují ještě mini dlaždičky. Přesněji řečeno mozaiky, které mají za úkol dotvořit obklady zejména po designové stránce.
Jsou malé, ale šikovné. Mozaiky totiž můžete použít nejenom na rovnou, ale také zaoblenou plochu. Kromě toho dodávají místnosti atraktivní designový šmrnc.
Umění
Možná vás překvapí, že mozaika je vlastně určitý druh umění, který má poměrně dlouhou historii. První mozaiky se totiž objevovaly už ve starověkém Egyptě, Řecku, Římě a v dalších civilizacích. Podle historických pramenů prý první mozaika vznikla už před 5 000 lety př. n. l. v Mezopotámii.
Rozměry a druhy
Na trhu se dá najít více druhů mozaik. Jakou si vyberete, záleží hlavně na místě určení. Vyrábějí se keramické, skleněné nebo dřevěné varianty. Liší se také velikosti dílků, a to od těch miniaturních v rozměru 0,5 x 0,5 cm až po „velkoformátovou“ mozaiku 10 x 10 cm. Nejčastěji se můžete setkat s velikostí 2 x 2 cm. Jednotlivé kostičky jsou obvykle nalepené na papírové podložce nebo silikonovém vlákně. Pláty se dají rozstříhat a můžete tvořit různé vzory.
Druhy mozaiky
Jeden z nejdéle používaných materiálů představuje keramika. K její oblibě přispívají zejména mechanické a fyzikální vlastnosti, široká nabídka barev, povrchů, tvarů a různých vzorů. Nemusíte si ji pořídit pouze v tradičním čtvercovém formátu. Je k dostání například v obdélníkovém či brick tvaru a prodávají se také kolečka nebo oblázky. Keramické mozaiky mají hladký, strukturovaný, glazovaný nebo lesklý povrch. Výhodou skleněných mozaik je nenasákavost. Jejich základ tvoří homogenní, celoprobarvená, nebo čirá mozaika. Dá se do ní přidávat perleť, měděnka nebo další barvy. S pomocí skleněné mozaiky v lesklém provedení si lze opticky pohrát i s prostorem místnosti, která tak ,,získá“ větší rozměr.
Líbila by se vám dřevěná mozaika? K její výrobě se používá tropické dřevo, které se upravuje impregnací. Pokud jde o barvy, tento styl je vhodný zejména pro milovníky přírodních struktur.
Více i méně tradiční uplatnění
Mozaiky jsou často součástí velkoformátových obkladů. Používají se v koupelnách místo listel. Velmi hezky bude vypadat zrcadlo oblepené mozaikou. Barevná mozaika oživí například odkládací plochu koupelnové skřínky s umývadlem. Kromě koupelny se mozaika uplatňuje i v kuchyni jako obklad za pracovní deskou. Dřevěné mozaiky najdete na zdech společenských místností, ale v dřevěných podlahách.
Text: Lucie Pilátová
Foto: Shutterstock