zpět

Estetické ohraničení záhonu nebo trávníku má i praktickou funkci

Zahrada by měla mít nějaký řád. Do něj spadá také vymezení trávníku či záhonů. K němu se používá takzvané ohraničení, jež současně umožňuje i snadnější přechod mezi jednotlivými plochami.

Trávník, záhony i další místa mezi sebou oddělujeme různými způsoby. Jde jenom o to vybrat ten správný. Podmínkou je, aby se co nejlépe začlenil do celkové atmosféry zahrady. Jaké tedy existují možnosti ohraničení?

Trávníkový lem a trávníkové obruby

Nejsnadněji oddělíte záhon od trávníkové plochy s pomocí různých ukončovacích kamenů jako jsou například trávníkové lemy a kamenné obruby. Ty kromě vizuálního efektu nabízejí především dlouhodobé usnadnění práce při péči o trávník. Sekání trávy je totiž na okrajích snadnější. Obruby a lemy jsou k dostání v různých provedeních. Podle výšky je lze použít buď jednotlivě nebo ve spojení se záhonovými sloupky, jako zdící prvek nebo na olemování vyvýšeného záhonu.

Znáte palisády?

Palisády vizuálně vyčlení záhon z okolního prostoru a tím zvýrazní jeho krásu. Existují plastové, dřevěné nebo kamenné varianty. Výběr závisí na vkusu a manuální zručnosti. Palisády se dají zakoupit jednotlivě nebo v blocích. Blokový tvar má výhodu jednoduchého a rychlého použití, protože se nemusí skládat jednotlivě. Oblíbené jsou i minipalisády, nabízející jednoduchou montáž, jež spočívá ve vyhloubení mělké brázdy, do které se jednotlivé palisády pouze zatlačí.

Mulčovací kůra

Mulčovací kůra je nadrobno nasekaná, nefermentovaná část stromové kůry. Patří k organickým záhonovým pokrývkám a díky ní se na vysypané ploše usídlují různí drobní živočichové, kteří zvyšují úrodnost půdy. Hodí se například do zastrčených zahradních koutů, které jsou obtížně přístupné se sekačkou. Rozhodně ale není vhodné ji používat do květinových nebo zeleninových záhonů.

Vyzkoušeli jste lávový mulč?

Lávový mulč se vyrábí z vulkanických hornin. Představuje minerální alternativu k běžným záhonovým prvkům. Vysoký podíl minerálů zajišťuje zlepšení půdní struktury a půda zůstává déle vlhká. Zrnitá struktura lávového mulče udržuje záhon odolný proti pošlapání a snižuje riziko napadení slimáky. Na rozdíl od jiných organických záhonových pokrývek je lávový mulč zcela bez zápachu a nehnije. Záhon tak zůstává stále pěkný a odpadá i namáhavé udržování. Lávový mulč je možné použít kdekoliv, a to i jako posyp cest.

Kameny

Kvalitní kameny jsou jednoznačně pravé přírodní. K nim patří především větší tvary jako lomové kameny, skály, bludné balvany, pramenné kameny, desky a dlažba z přírodního kamene. Pokud jde o menší varianty, mluvíme spíš o dekorativním štěrku a drti. Běžně se prodávají kameny a kamínky s přírodně a uměle zakulacenými tvary. Vybrat si můžete z různých barev. U přírodních kamenů je třeba počítat s rozdíly v barvách a také odlamováním při pohybu kamenů.

Dekorativní štěrk a drť

Tento materiál vytváří v zahradě poměrně výrazný efekt. Pro použití je ale třeba dodržet určitý postup. Plochu, kterou chcete pokrýt štěrkem nebo drtí, nejprve odkryjte do hloubky 20-30 cm.  Opatrně odstraňte plevel a odkrytou půdu smíchejte se štěrkopískem. Směs navrstvěte zpátky do výšky asi 25 cm a plochu zakryjte geotextilií proti plevelu. Textilii v místech, kde budou vysazené rostliny, nařízněte a rostliny zasaďte. Až budete mít vše hotové, textilie se pokryje alespoň 5 cm silnou vrstvou štěrku. Drť se hodí zejména pro vytváření cest, vjezdů nebo parkovišť, hranaté kameny se totiž mohou zapřít a při zatížení méně sesedávají než zaoblený štěrk.

Připravila: redakce

Foto: Hornbach

 

 

Estetické ohraničení záhonu nebo trávníku má i praktickou funkci Estetické ohraničení záhonu nebo trávníku má i praktickou funkci Estetické ohraničení záhonu nebo trávníku má i praktickou funkci
Prohlédnout galerii (7)

Podobné projekty