Na první pohled připomíná slunce a má ho také v názvu – slunečnice. Atraktivní rostlina, která rozzáří každý kout, do něhož ji vysadíte. Navíc je nenáročná, takže její pěstování zvládne i méně zkušený zahrádkář.
Všimli jste si? Nejenom lány, ale i zahrádky se začínají rozjasňovat záplavou květů s tmavě hnědým středem a žlutým okvětím. Slunečnice se hodí do tradičních venkovských zahrádek. Pro svůj elegantní štíhlý vzhled se ovšem bude pěkně vyjímat i moderní městské zahradě. Nejčastěji se můžete setkat s vysokými slunečnicemi, které dosahují výšky kolem tří metrů, někdy i více. Existují ale i zakrslé varianty s výškou maximálně do třiceti centimetrů. Typickou barvou květů je sice žlutá, ale najdete řadu druhů, které mají oranžové, hnědé nebo dokonce červené jednoduché či plné okvětí.
Jak je pěstovat?
Slunečnicím se bude dařit na slunném a chráněném stanovišti. Problém jim dělá hlavně vítr, který je snadno poláme. To je i důvod, proč je naši předci vysazovali především k plotu. Na druhou stranu jim to bude slušet také u zdi, kterou svými barevnými květy krásně rozsvítí. Pokud jde o zeminu, měla by být propustná, s dostatkem živin. Nižší druhy se dají pěstovat rovněž v nádobách, ve kterých ozdobí terasu nebo balkon. I v tomto případě ale nezapomeňte na podpěru, aby nečekaný poryv větru tyhle štíhlé krásky nezničil. Rovněž hlídejte zálivku, která by měla být v letním počasí každodenní.
Slunečnice se sice vysazují v dubnu, ale protože kvetou až do prvních mrazíků, můžete je vysít ještě v červenci a na podzim se radovat z krásně zbarvené zahrady.
Krásné v létě i v zimě
Nejprve je třeba připomenout, že slunečnice obsahují alergen. To je ta horší zpráva. Ta lepší, zejména pro ty z vás, kteří máte rádi čerstvě řezané květiny ve váze, kde to slunečnicím náramně sluší, je, že existují bezpylové varianty. V zahradnictví se prodává například Stella Gold F1 nebo Moonshadow F1, která má bílé květy.
Sluníčkové krásky se dají využít i do suchých vazeb. Vždy byste si ale měli vybírat teprve rozkvétající květy.
Zdravotní prospěch
Slunečnicová semínka dozrávají na podzim. Kromě toho, že jsou vhodnou potravou pro ptáky, neměli bychom je nechat bez povšimnutí ani my. Jde o to, že v sobě skrývají významný obsah vitaminu E, což je silný antioxidant. Neméně důležité jsou i vitaminy B1 a B5 a z minerálů zejména vápník.
Připravila: Lucie Pilátová
Foto: Shutterstock