Léto je ideální období nejenom pro dovolené, ale také různé přestavby, rekonstrukce a podobné činnosti, do kterých se v zimě nikomu právě nechce. A platí to i o dětském pokoji.
V jednom z předcházejících článků jsme se věnovali rekonstrukci dětského pokoje včetně výmalby a výběru nové podlahy. Dnes se zaměříme na nábytek. Ten bychom měli vybírat s ohledem na věk dítěte, ale myslet i tak trochu dopředu. Jde o to, že děti velmi rychle rostou. V určitém věku to zvládnou za krátkou dobu i o dobrých pár desítek centimetrů, které se jim ovšem nebudou dostávat při užívání nábytkového vybavení. Počítat s touto alternativou a pořizovat postel či skříně ve velikosti „dospělý“ je poněkud předčasné. Takže co s tím?
Nábytek, který roste s dětmi
Šikovnou alternativou může být takzvaný rostoucí nábytek, který pár let poroste i s dětmi. Oblíbené jsou multifunkční postele, ze kterých nejdříve složíme dětskou postýlku a nakonec postel pro malého školáka. To ale není všechno, protože součástí takových postelí bývají i různé doplňky. U postele pro miminko oceníme přebalovací pult s integrovaným úložným prostorem pro dětské věci. Ve chvíli, kdy dítko povyroste a bude potřebovat klasické lůžko, dá se ze zbývajících komponentů složit například příruční knihovna, malý stolek nebo skříňka. Aby toho nebylo málo, lůžka se často dají protahovat, takže dítě má v posteli stále dostatek místa.
Do dětského pokoje patří také stůl. Šikovnější jsou varianty, u kterých se dá nastavovat výška pracovní plochy přizpůsobená výšce dítěte. Některé stoly nabízejí možnost naklápění desky. Součástí stolu by měly být zásuvky nebo přihrádky pro ukládání dětských potřeb.
Ke stolu patří židle, která by také měla být výškově nastavitelná. Vyrábí se z různých druhů materiálů. K nejtrvanlivějším patří železo nebo různé slitiny. Pozornost je třeba věnovat i polstrování. Důležitá je prodyšnost a snadná čistitelnost. Pokud má židle kolečka, je třeba zkontrolovat aretaci. Malé děti se na takové židli rády vozí, proto je lepší předejít případnému úrazu včas.
V dětském pokoji nesmí chybět knihovna, děti potřebují i komodu na hračky a skříň na oblečení, která by měla být uvnitř uzpůsobená s ohledem na „rostoucí“ oděvy, tedy s možností úpravy vnitřních polic a zásuvek. Takový nábytek je rovněž třeba ukotvit ke stěně. Malí caparti jsou vynalézaví ve hrách a občas se rádi baví tím, že šplhají po skříňkách, které se mohou jinak snadno zvrátit.
Design
Vzhledem k tomu, že nábytek by měl dětem pár let vydržet, je vhodnější zvolit spíš neutrální design, který lze přizpůsobit zájmům dětí vhodně zvolenými doplňky.
Připravila: Lucie Pilátová
Foto: Shutterstock