Majitelé terasy rádi říkají, že se stává jejich letním obývákem. Proč vlastně ne? Dá se totiž zařídit stejně pohodlně jako klasický obývací pokoj. Na co byste se tedy měli připravit a co neopomenout?
Takové letní bydlení je třeba promyslet do nejmenších detailů, protože ty, které opomenete, vám mohou znepříjemnit posezení pod modrou oblohou, ale také třeba pod hvězdami. Léto navíc ještě nekončí, takže pokud máte terasu, pár úprav se vám rozhodně vyplatí.
Důležitá je podlaha
Jestliže vycházíte z bytu nebo domu rovnou na terasu, pravděpodobně tam v létě chodíte jenom v pantoflích nebo dokonce bosi. Tomu byste měli přizpůsobit také podlahu. Vhodnou volbou budou dřevoplastová prkna, u kterých nehrozí, že byste si zadřeli třísku do nohy, navíc se velmi dobře ošetřují a mají dlouhou životnost. Pokud jste zimomřiví, přidejte na plochu určenou pro sedací nábytek také koberec. Venkovní proměnlivé počasí zvládne takový, který je utkaný z polyamidových či polypropylenových vláken a je UV stabilní, takže působením slunce neztrácí barvu.
Dvakrát měř, jednou řež
Nábytek je třeba vybírat podle velikosti terasy. Ale pozor. Lidé často zapomínají na takzvanou pochozí plochu, takže se pak občas doslova prodírají mezi stolem a sedačkou nebo židlemi, případně skříňkami. Přitom by stačilo na začátku trochu počítat. V zásadě byste si měli říci, kolik členů domácnosti bude terasu využívat a co všechno na ní budete dělat. Podle toho pak lze zvolit přiměřený počet nábytkových modulů. Při výběru typu nábytku hraje důležitou i fakt, zda máte prostor pro jeho uskladnění na zimu. Ne každý totiž zvládne rozmary zimního počasí.
To nejdůležitější vybavení
Základ tvoří stůl a pohodlná křesla. Chystáte-li se na terase hlavně relaxovat, zvolte nízký stůl a sedačku s lehce zakloněnou zádovou částí a hlubším posezem. Využijte nábytek s úložným prostorem, kam se dají uklízet polštáře, deky nebo sedáky. K příjemnému odpočinku přispěje i venkovní houpačka či houpací křeslo.
K dokonalé pohodě patří vhodné zastínění, které se bude hodit i při zapadajícím slunci, jež umí být poměrně nepříjemné. Nejjednodušším řešením je slunečník. Při jeho výběru se zaměřte na to, aby se dal naklánět a měl stabilní základnu. Další variantou je takzvaná clona, jejíž jednotlivé konce se zachytí do upínacích šroubů nebo kotvicí tyče, záleží na výrobci, upevněných na stěně domu, v zemi či kdekoli jinde dle potřeby. Ochranu před sluncem, ale také drobnou letní přeháňkou, poskytne markýza nebo zastřešená pergola. Ta vás může ochránit i v případě, že nebydlíte u rušné silnice a za horkých letních nocí se rozhodnete v pokoji pod hvězdami přespat.
Text: Lucie Pilátová
Foto: Shutterstock