Řeč je o rostlině zvané mochyně, která zdobí zahrady barevnými plody a bývá rovněž součástí suchých vazeb. Kromě toho má své místo i v lidovém léčitelství a bývá součástí špičkové gastronomie. Poradíme vám, jak ji pěstovat.
Mochyně, která se objevuje i pod označením Physalis, pochází ze Střední a Jižní Ameriky. Existuje více než sto druhů této lilkovité rostliny. Podle odrůdy se jejich plody konzumují buď jako ovoce nebo zelenina. Existují ovšem varianty, jejichž plody sice nejsou jedovaté, ale přesto nejedlé. Vybírat můžete z jednoletek nebo trvalek, jejichž výška se pochybuje od dvaceti do sto padesáti centimetrů. Co na nich na první pohled upoutá jsou nafouklé kalichy v oranžové nebo červené barvě, ve kterých se skrývají plody. Ty se sklízí v době, kdy kalichy začínají sesychat. U nás se nejčastěji pěstují dva druhy:
Mochyně židovská třešeň
Vypadá jako oranžově červený lampionek a pro svůj atraktivní vzhled je vhodná do suchých vazeb. Můžete ji barvit, lakovat a takto upravená vydrží ve váze řadu let. U nás přezimuje, a to hlavně díky vytrvalému plazivému oddenku. V některých zemích se bobule židovské třešně nakládají, zavařují do cukru nebo se suší a používají místo hrozinek. U nás ale obvykle roste zplanělá forma této odrůdy, jejíž plody nejsou chutné.
Mochyně peruánská…
…pochází z Jižní Ameriky, konkrétně z Peru a Guatemaly. Ve své domovině dorůstá až do výšky tří metrů. Pěstuje se také v Jihoafrické republice, kde získala další pojmenování, a sice kapský angrešt. Mochyně peruánská se rozděluje na dvě formy, které se liší barvou plodů. Jedna varianta rodí žluté, druhá fialové až tmavě purpurové. Jemný obal se z plodů odstraňuje těsně před jejich použitím.
Pěstování
Při nákupu zjistěte, zda je daný druh mochyně mrazuvzdorný. Podle toho ho pak můžete umístit celoročně ven do zahrady. Choulostivějším druhům svědčí přezimování ve skleníku nebo v zimní zahradě. Během sezóny bude mochyně prospívat na osluněném stanovišti ve výživné půdě s dostatkem závlahy. Za pravidelné přihnojování se vám odvděčí bohatým růstem a spoustou lahodných plodů.
Použití
Určitě znáte malé oranžové plody s rozevřeným kalichem, které zdobí různé cukrářské výtvory. Kromě toho se mochyně dají konzumovat čerstvé, kompotované, ale také kandované nebo sušené. Je z nich vynikající džem a dokonce se využívají při výrobě různých likérů.
Mochyně obsahuje vitaminy C, A, železo, vitaminy B1, B2, B3 a další prospěšné látky. Proč ji jíst? Důvod je jednoduchý. Značně přispívá k posílení imunity, zlepšuje zdraví kostí, očí a má protizánětlivé účinky.
Připravila: redakce
Foto: Shutterstock