Potřebujete-li úložný prostor pro zahradní nábytek, nářadí, ale také třeba kola, je zahradní domek ideální řešení. Před koupí si ale dobře promyslete několik důležitých věcí.
V první řadě je třeba zvolit správnou velikost takového domku. Vždy berte ohled nejenom na množství věcí, které potřebujete schovat, ale také na to, zda budete chtít domek například využívat i k posezení. Velikost domku by rovněž měla být úměrná velikosti zahrady. A na co dalšího byste měli myslet?
Stavební povolení
Pokud byste si rádi postavili zahradní domek, ale nechce se vám vyřizovat stavební povolení, buďte v klidu. Nepotřebujete totiž ani ohlášení. To vše ovšem za předpokladu, že dodržíte vzdálenost dva metry od hranice sousedního pozemku. Tedy případné změny v plánování konzultujte se stavebním úřadem a v rámci dobrých vztahů i se sousedy.
Stavba na dobrých základech
Kvalitní základy tvoří základní pilíř bezpečné stavby. Zajistěte, aby plocha byla pevná a rovná. Nad okolním terénem by měla vyčnívat o deset až dvacet centimetrů. Nejvhodnějším podkladem je betonová deska, zámková dlažba nebo samonosný rošt. Ideální tloušťka betonové desky je deset až patnáct centimetrů, a s ocelovou výztuží. Doporučuje se štěrkový podklad v nezámrzné hloubce. Zámková dlažba se používá jako základ u menších staveb. Výhodou jsou menší náklady, nevýhodou nemožnost trvalého upevnění domku. Nejšetrnější a nejpraktičtější základovou plochou je samonosný rošt, který je ukotven na zemní vruty zavrtané do země. Výhodou je možnost přemístění a minimální zásahy do profilu zahrady.
S podlahou či bez
Zahradní domky se prodávají s podlahou nebo bez podlahy. Nicméně podlaha musí být vždy, protože domek nesmí stát pouze na štěrku, kamenech nebo trávě, jelikož by ho podemlela voda. Takže dodělání podlahy bude na vás.
Nátěr domku
Je dobré vědět, že domky se dodávají bez povrchové úpravy a tedy i bez nátěrů. V ideální úpravě byste měli domek nejdřív naimpregnovat, přibližně týden počkat a poté natírat. Aplikují se dvě vrstvy barvy, jak na vnitřní, tak venkovní plochy. Rozhodně je vhodné spodní část domu natřít prostředkem proti škůdcům.
Střecha
Domky jsou opatřené pouze základní vrstvou lepenky, která slouží jako podklad pod střešní krytinu. Na střechu zahradního domku se nejvíce hodí šindel. Po obvodu střechy je vhodné umístit žlaby a okapy se sudem. Tak můžete sbírat dešťovou vodu, která se vám nebude hromadit v zemi kolem domku.
Zabezpečení zahradního domku
Používají se buď zadlabací, nebo profilové cylindrické zámky.
Připravila: redakce
Foto: Hornbach