Snižte množství alergenů, které se u vás doma vyskytují a které mohou vyvolat dýchací obtíže a mnohé další problémy. Právě zimní období přinášející chlad může tyto obtíže pro jedince, kteří jsou na ně citliví, jen zhoršit. Proto se vyplácí i v zimě myslet na to, jak postupovat, aby se vám doma dobře dýchalo. Poradíme, jak na to a pomůžeme si zdravým selským rozumem!
Zatuchlý vnitřní vzduch a topné systémy mohou zvýšit množství prachu, roztočů, pachů zvířat i plísní, které kolují po vašem bytě. Právě z toho důvodu může zima zhoršit potíže jedinců trpících respiračními problémy, nebo je vyvolat u těch, kteří je třeba dosud nepociťovali. Je jasné, že když se teploty pohybují jen lehce nad nulou nebo dokonce i pod ní, nechce se nám pravidelně větrat jako na jaře nebo v létě, je to ale nutné. Většina problémů, které s sebou špatná kvalita vzduchu přináší, totiž nijak nepáchne, ale projevuje se dýchacími obtížemi (třeba i astmatickým záchvatem), únavou, ospalostí, a dokonce i trávicími obtížemi.

Jak bojovat v domácnosti s roztoči? Hlavně pravidelně
Jak doma zlepšit kvalitu ovzduší
Kvalita vnitřního vzduchu bývá v zimě horší právě proto, že dovnitř neproudí čerstvý vzduch zvenčí, což znamená, že alergeny zůstávají uvnitř. Snaha o vyřešení této situace vám pomůže vyhnout se astmatickým záchvatům a alergickým příznakům a pokud se to podaří, bude se vám doma dobře dýchat i během chladnějších měsíců. Ačkoliv pravděpodobně není možné zničit všechny alergeny uvnitř vašeho domova, jejich počet a expozici můžete výrazně snížit provedením několika jednoduchých změn. Zde je několik strategií, které můžete ke zlepšení ovzduší u vás doma použít a vyhnout se tak nepříjemným alergickým a jiným projevům.
- Udržujte doma pořádek. Říká se, že čistota je půl zdraví, a neplatí to jen o čistotě našeho těla, ale i domova. Dobrá strategie úklidu by se měla zaměřit na snížení hromadění zvířecích chlupů, plísní a prachu. Nenechte proto nikde hromadit nepořádek, který všechny tyto nečistoty a alergeny zadržuje.
- Nejméně jednou nebo dvakrát týdně vysávejte koberce i podlahy vysavačem s filtrem HEPA.
- Pravidelně perte ložní prádlo, závěsy a další podobné předměty, které mají tendence přitahovat alergeny, jako jsou třeba i různé přehozy nebo televizní deky či povlaky od polštářů na pohovce.
- Investujte do čističky vzduchu. Tato zařízení se umisťují do nejvíce frekventovaných místností a mohou pomoci zachytit některé dráždivé látky, včetně virů a bakterií – mohou dokonce až o 80 procent snížit riziko nakažení v případě, že je někdo z rodiny nemocný. Důležité ovšem je pravidelně čistit filtry, které tyto patogeny ze vzduchu vychytávají.
- Pravidelně čistěte digestoř v kuchyni a měňte v ní filtry, aby se zpět do ovzduší nedostávalo to, co na nich ulpí z výparů při vaření.
- Nepřetápějte. Určitě je příjemné si posedět nebo poležet v teple, rozhodně byste ale neměli přetápět a lepší je se přiobléknout než doma chodit v kraťasech a neustále kašlat, protože vás dráždí vzduch vysoušený topením.
- Větrejte. I v chladných měsících je nutné otevřít okna a dostat dovnitř čerstvý vzduch. Dělejte to pravidelně a krátce, ale intenzivně – otevřete okna ve všech místnostech, vytvořte třeba i průvan, aby se byt pěkně provětral skrz naskrz (dejte si ale pozor, abyste nenastydli a pro chvíli, kdy větráte, se raději přioblékněte) a potom zase zavřete. Podle toho, jak jste doma, provádějte ráno, v poledne a večer nebo i častěji.
Kateřina Hájková