Málokterý z měsíců má tak trefný název jako listopad, během jehož trvání je zpravidla zmrzlá či navlhlá země poseta bezpočtem barevných suchých listů, jichž se před zimou chytré stromy zbavují, aby mohly vodu, kterou listům dodávají, stáhnout zpět do neopadavých částí. List uschne, upadne a výsledkem je šustivá nádhera, kterou se můžeme brouzdat… Trávníku ale nesvědčí. Jak se jí co nejelegantněji zbavit?
Během horkých letních měsíců dodávají listnaté stromy venkovním prostorům chladivý stín, na podzim zase svými barvami dotváří typicky poetickou atmosféru tohoto předzimního období. Po čase se však již suché listy na stromu neudrží, spadnou na zem a když se k nim přidávají další a další, tvoří na trávníku hustou pokrývku, která mu škodí, protože blokuje přísun světla a dusí trávu, zejména tehdy, když listy zvlhnou. Proto je důležité dostat je z jeho povrchu pryč. V některých případech se to ovšem dělat nemusí, ba co víc, podzimní listí se dá docela dobře zpětně využít… Jak tedy na to?
1. Vytvořte velké hromady
Abyste se listí mohli zbavit, nebo jej dostat z trávníku a využít pro jiné účely, musíte jej dostat na velkou hromadu. V závislosti na tom, kolik stromů máte na zahradě a jak moc listí z nich na zem padá, se připravte, že o trávník tímto způsobem budete muset pečovat minimálně jednou týdně, ne-li vícekrát – zásadní je, aby vrstva listí na trávníku nezhoustla a nezačala trávu dusit. Jednotlivé hromady listí potom uložte do velkých pytlů (s nimiž můžete listí vyhodit nebo jej vysypat do bioodpadu či na kompost) nebo je skladujte na zahradním vozíku či kolečku (v případě, že chcete listí dále využít).
2. Vyberte vhodný nástroj
Asi nejtradičnějším a nejspolehlivějším pomocníkem při shrabávání suchého listí jsou hrábě speciálně uzpůsobené tomuto účelu. Tyto shrnovače listí nají dlouhé, pružné a lehké prsty umístěné poměrně blízko u sebe, aby listí neproklouzlo, na rozdíl od zahradních hrábí, které mají prsty naopak krátké a pevné.
Další možností je fukar, který k přemístění listí na hromadu využívá vzduchu, jejž vydechuje a listí na určené místo v podstatě „odfouká“. Ovladatelnost listí je ale horší než v případě, že jej klasicky shrnujete hráběmi, a navíc se tento přístroj většinou hodí pouze pro menší trávníky.
Využít můžete rovněž vysavač/mulčovač, který vypadá podobně jako fukar, ale funguje na opačném principu: listí neodfoukne pryč, ale vysaje do vnitřní nádoby či pytle, odkud jej již pouze vysypete tam, kam potřebujete.
Na rovných tvrdých plochách (betonových) můžete listí zamést i klasickým koštětem, případně si udělat radost a pořídit si speciální robotický vysavač, který vypadá podobně jako sekačka.
3. Listy použijte k mulčování
Když většina listů opadá a na trávníku jich zůstane jen pár, přestaňte je odstraňovat a lehkou vrstvu listů na trávníku ponechejte, případně nějaké listy, které jste schovali, přisypte, aby byly po trávníku rozmístěny rovnoměrně. Potom trávník i s listy přejeďte sekačkou, která listy rozseká na menší kousky, jež se lépe rozkládají. A to je právě důvod, proč byste na trávníku nějaké listí ponechat měli – jak se bude rozkládat, bude jej zásobovat organickými látkami, které jsou prospěšné pro jeho výživu. Jako mulč můžete listy použít i na záhony, kde svým rozkladem půdě poskytnou živiny a zlepší její strukturu. Listí, které nevyužijete hned, můžete nasypat na kompost.
Kateřina Hájková
fotografie: Shutterstock