Vaše peřiny i polštáře si zaslouží výjimečnou péči. Jejich praní však nemusí být až taková věda, jak se zdá. Když víte jak na to, údržbu snadno zvládnete i v pohodlí vašeho domova. Jak vyprat peřinu aby se nepoškodila? Připravili jsme si pro vás několik tipů pro správnou péči o vaše lůžkoviny.
Chystáte se vyprat přikrývky a přepadají vás pochybnosti, zda se přikrývka praním v domácí pračce spíše nepoškodí? Nemusíte mít obavy, pokud víte, na co si dát pozor.
Co platí obecně?
Jak vyprat peřinu v pračce? Prvním a nejdůležitějším krokem je zjistit, jaký druh výplně obsahují vaše lůžkoviny. Každý materiál totiž vyžaduje vlastní pozornost a trochu jiný postup, ať už se jedná o peří, duté vlákno nebo jiný materiál. V druhém kroku nezapomeňte důkladně zkontrolovat všechny švy přikrývky. Ujistěte se, jestli není výrobek poškozený, v takovém případě by totiž následně mohlo dojít k uvolnění obsahu peřiny do pracího cyklu.
Podle druhu výplně peřiny poté zvolte speciální prací prostředek vhodný pro daný typ výrobku (na peří, na hedvábí, na kašmír…). Ať už se jedná o jakýkoliv materiál, rozhodně zapomeňte na aviváž, přikrývky by nenávratně poškodila.
A jak často prát peřiny? Rozhodně nikoli tak často jako oblíbené džíny nebo ponožky. Peřiny doporučujeme prát 2x ročně, vždy s nízkým odstředěním a s dvojitým mácháním. V případě silnějšího znečištění pak navrhujeme dvojitý cyklus. Poprvé peřinu vyperte s pracím prostředkem a boraxem, podruhé na krátký jemný program s tekutým pracím prostředkem a dvojitým mácháním.
Kromě aviváže se při praní přikrývek vyvarujte také žehlení a nedoporučujeme ani bělit prostředky obsahujícími chlor (je to velmi reaktivní prvek). Vždy platí, že v případě nejistoty neváhejte využít služeb profesionálních prádelen, kde se o vaše lůžkoviny postarají odborníci.
Jak prát peřiny z dutého vlákna?
Syntetická vlákna a jejich obliba vychází právě z možnosti bezproblémového praní. Je dobré si pamatovat, že stačí pouze troška pracího prostředku, jinak pračka vypění a přeteče. Přikrývky z dutého vlákna perte při teplotě do 60 °C na nízké otáčky do 400/min, proces ždímání by měl být nastavený na cca 1 minutu. Pokud to vaše volba pračky umožňuje, nastavte program na praní lůžkovin. Poté peřinu vysušte v sušičce při nižší teplotě nebo volně až do úplné absence vlhkosti.
Jak prát péřové přikrývky?
No ovšem, návrat k tradici s sebou přináší i vyšší pozornost a péči! Péřové lůžkoviny je nutné prát vždy samostatně a zvolit co nejnižší teplotu – max. do 30 °C. Péřové peřiny perte ve speciálním přípravku, který nepoškodí peří. Tyto prostředky dnes zakoupíte i v běžné drogerii a bývají vhodné i na péřové bundy či spacáky, protože obnoví požadované vlastnosti peří a neodmastí ho. Pokud to volba pračky umožňuje, nastavte program pro praní peří, vlny nebo jemného prádla, vždy na nízké otáčky. Ždímání zvolte také na nižší otáčky. Péřové přikrývky je vhodné sušit v sušičce na nízký program s tenisovými míčky, díky tomu peří zůstane krásně nadýchané.
Vlně a kašmíru dopřejte speciální péči
A jak prát peřiny s vlnou či kašmírem? Vždy ručně ve vlažné vodě tzv. promačkáváním. Nevystavujte je přímému teplu (teplo je nepřítelem, který vede ke smršťování). Pračku využijte jen v „krajním“ případě, max. do teploty 20 °C a zvolte program na praní vlny. Sušit vlněné přikrývky můžete jemným zabalením do ručníku, který pohltí prvotní vlhkost, a poté je nechte proschnout na dalším suchém a rovném podkladu.
Některé výrobky však do pračky nepatří za žádných okolností, můžou se pouze profesionálně chemicky čistit tetrachlorethenem. Proto se prosím vždy držte doporučení výrobce a etiket.
zdroj a fotografie: PiCaSo manufactury