Ovoce, zeleninu, květiny nebo i koření nemusíte užívat pouze ke kouzlení kulinářskému, docela dobře a snadno se z nich dá vyrobit i přírodní barvivo, které nezatíží planetu ani vaši peněženku. Jaké jsou výhody přírodních barviv a co všechno s nimi můžete obarvit?
Za přírodní barvivo můžeme označit v podstatě jakýkoliv typ barviva, které bylo vyrobeno z přírodních složek jako jsou rostliny, květiny, potraviny a koření. Skvělým materiálem pro výrobu takového prostředku jsou třeba i čajové lístky nebo dokonce káva. Skvělé je, že barviva, jež vyrobíte doma výlučně z přírodních ingrediencí, nebudou obsahovat žádné chemické složky ani potencionálně karcinogenní látky. A jako fixátory využijete zase jen přírodní produkty - poradíme, jaké vybrat i jak na samotné barvení.
Co a jak barví
Skvělé je, že k dispozici máte širokou škálu různých možností, z nichž získáte krásné barvy. A na jednu barvu dokonce můžete použít hned několik z nich. Zde přinášíme drobný přehled, jakou barvu dá jaká plodina/potravina.
- Červená a růžová: červená řepa, granátová jablka, květní lístky červených a růžových růží, pecky z avokáda
- Oranžová: mrkev, kurkuma
- Žlutá: měsíček lékařský, okvětní lístky slunečnice, paprika, celerové listy, slupky cibule
- Zelená: špenát, lístky máty, artyčoky, šeříky
- Indigo: fialové zelí, borůvky, ostružiny, černé fazole
Odstín a sytost barviva se budou lišit v závislosti na rostlině, ovoci či květině, kterou vyberete, a také na technice, kterou zvolíte.
Klasické barvení vajíček po staru aneb „co dům dá“
Jak změnit odstín
Pokud odstín nevyšel úplně podle vašich představ nebo si chcete jen trochu pohrát, můžete výslednou barvu poupravit změnou jejího pH. Za tím účelem můžete přidat buď něco kyselého, jako je citronová šťáva nebo ocet, nebo zásaditého, jako je jedlá soda. Pokud chcete barvu ztmavit, přidejte něco, co rezaví, třeba ocelové hřebíky.
Jak vyrobit přírodní barvivo
Celý proces je mnohem jednodušší, než se může na první pohled zdát. Klíčové je dodržet pár základních kroků.
Dejte dohromady, co budete potřebovat
Vedle surovin na výrobu barviva budete potřebovat také hrnec a zdroj tepla jako je plotýnka na kuchyňském sporáku, dále zavařovací sklenice, sýrařské lněné plátno nebo zbytky látek či kávové filtry.
Extrahujte barvivo
Procesu přeměny organických materiálů na barviva se říká extrakce, protože z produktu získáváte, tedy vytahujete či extrahujete přirozené barvy. K tomu můžete využít několik možností. Buď můžete přísady smíchat ve sklenici se studenou vodou a nechat zhruba týden na parapetu, kde sluníčko odvede práci za vás. Použitelnou barvu ale může přinést i namočení na noc. Rychlejší je nakrájet přísady do hrnce, zalít vodou tak, aby je zcela zakryla, přivést k varu a vařit asi hodinu. Potom nechat odstát na pokojovou teplotu, následně barvivo přecedit přes plátno nebo filtr.
Uvařte to, co chcete obarvit, s ingrediencemi
V případě, že barvíte třeba vajíčka, můžete je uvařit společně s přísadami a posléze nechat ve vodě odležet, krásně se obarví. Do vody nezapomeňte přidat ocet, aby barvu zafixoval.
Naneste mořidlo
Pokud chcete barvivo použít na látku, musíte na ni před barvením nanést fixační látku, tedy mořidlo. Skvělými přírodními fixátory jsou sůl a ocet, přičemž sůl se hodí spíše pro barviva vyrobená z ovoce a bobulovin, ocet je ideální pro zeleninová a rostlinná barviva.
Jak na to?
V hrnci smíchejte buď půl šálku soli s 8 šálky vody, v případě octa smíchejte stejný díl vody a stejný díl octa, přidejte látku a hodinu vařte. Potom látku zchlaďte pod proudem studené vody a začněte nanášet barvu. Barvou můžete látku i batikovat nebo s ní malovat na plátno.
Kateřina Hájková
fotografie: Shutterstock