zpět

Jak správně postupovat při rekonstrukci bytu

Kompletní, nebo i částečná rekonstrukce bytu bývá časově i finančně velmi náročná. Je proto dobré si vše předem pečlivě rozplánovat a promyslet tak, aby vás nic nezaskočilo. My jsme pro vás připravili šest základních bodů, jichž je dobré se držet, aby vše proběhlo pokud možno hladce.

Důležitá je příprava

Na rekonstrukci připravte nejenom byt, ale i sebe. Sepište si vše, co chcete v bytě změnit. Udělejte si seznam věcí, které už nebudete potřebovat, a naopak i soupis toho, co si chcete pořídit. Jedině tak na nic nezapomenete.

Je také důležité promyslet, co všechno zvládnete udělat vlastními silami a na co si pozvete profesionála. Ale pozor! Nepřeceňte své síly a reálně si uvědomte, co opravdu zvládnete. Někdy i zdánlivě malé chyby a nedostatky vás pak ve finále mohou stát mnohem víc peněz, než kdybyste si zavolali odborníka.

Navrhněte si kuchyni

Kuchyně společně s koupelnou tvoří finančně nejnáročnější místnosti v bytě. Nebojte se dát si s výběrem na čas a vše promyslet do detailů.

Zkuste popustit uzdu své fantazii a navrhněte si kuchyni podle svých představ. Spotřebiče či poličky tak můžete umístit do míst, která budou nejvíce odpovídat vašim potřebám a požadavkům.

Na povrchu záleží

Pokud jde o rekonstrukci, nejenom vybavení kuchyně a koupelny je důležité. I použitý materiál a zvolené barvy jsou podstatné. Vyrazte do obchodu a poraďte se s odborníkem, co je právě pro vás nejlepší. Jistě vám předloží varianty, které budou nejenom moderní a funkční, ale zároveň se budou líbit i vaší peněžence. Máte-li děti, volte především omyvatelné povrchy a materiály.

Jestliže nezamýšlíte vybudovat interiér s výraznými prvky, vyvarujte se křiklavých barev. Rychle se okoukají a měnit je bývá finančně náročné.

Ušetřete za energie

V činžovním nebo panelovém bytě velmi těžko docílíte izolace bez zmenšení prostoru. Naštěstí existuje několik způsobů, jak tuto situaci vyřešit. Pokud nebydlíte v historickém domě, určitě investujte do plastových oken. Vyrábějí se i taková, která vyvolávají dojem dřevěných, ale jejich tepelné vlastnosti jsou nesrovnatelně lepší. Zároveň také skvěle izolují hluk.

Určitě je výhodná i investice do plynového kotle, který vám umožní regulovat spotřebu tepla.

Myslete na zabezpečení bytu

V každém novém bytě by neměly chybět nové dveře. Díky nim máte možnost zamezit hluku přicházejícímu zvenku a zároveň byt zabezpečit. Díky kvalitním bezpečnostním dveřím s kováním eliminujete nebezpečí vloupání a vykradení bytu. Počítejte ale s větší investicí. Bezpečností dveře nejsou nejlevnější záležitostí.

Nezapomeňte na sklep

Máte-li to štěstí a vlastníte sklep, využijte ho naplno. Vybavte ho regály na uskladnění věcí a jídla. Díky správnému rozvržení sklepa zde můžete umístit mnoho věcí a nebudete tak nuceni vyhodit i to, co byste si rádi ponechali.

 

Christine Pölderlová

Podobné projekty