zpět

Naučte se plánovat zahradu jako profesionálové

Každý majitel zahrady, ať už velké, či malé, se ji obvykle snaží založit tak, aby mu přinášela dlouhodobě nejenom estetické potěšení, ale i užitek. To samozřejmě vyžaduje pečlivé plánování.

Zahrady se způsobem provedení dělí do tří obecných kategorií: malé, rozsáhlé nebo multidisciplinární. Každou z nich je ovšem třeba naplánovat do nejmenších detailů, s ohledem nejenom na typ pozemku, ale také dům, stávající či zamýšlené stavby v zahradě a samozřejmě i na užitkovou a vizuální stránku věci.

Jdeme malovat

K představě, jak by mohla vypadat vaše nová zahrada, pomůže nákres, ve kterém by se měly objevit všechny podstatné prvky, jež jsou součástí pozemku. Myslete na to, že vše by mělo vzájemně ladit. Pracujte s barvami rostlin, proporcemi keřů, stromů a terénem jako takovým. Pokud neumíte kreslit, zkuste využít grafické programy pro plánování zahrad, které se dají sehnat na internetu. Aplikace určené pro amatérské zahradní designery jsou obvykle uživatelsky přívětivé a nabízejí řadu možností a variant osázení.

Půda a klima

Než se vydáte na nákup rostlin, měli byste znát alespoň základní složení půdy. Jedině tak předejte případnému zklamání, když se vám něco neurodí, anebo nebude dobře prospívat. Keře a stromky pořizujte v zahradnictvích v okolí, protože jsou zapěstované v obdobném klimatu a podstatně snáz zvládnou přesazení, než kdybyste je přemísťovali z teplotně rozdílného kraje.

Kde hledat rady?

Založení zahrady je kreativní práce, ale také finančně náročná. Abyste předešli případným ztrátám, nebojte se požádat o radu odborníky. Spoustu užitečných informací rovněž naleznete v časopisech či knihách, aktuálně například v publikaci Zahradní design autorek Rosemary Alexanderové a Rachel Myersové. Rosemary je mezinárodně uznávaná zahradní architektka, která založila English Gardening School. Jak název napovídá, kniha se zaměřuje na tvorbu zahradního designu a provází čtenáře od prvotního návrhu, až po vlastní realizaci se všemi detaily zohledňujícími stávající stav zahrady i budoucí představy. Podtitul sice zní „Odborná příručka“, nicméně je vhodná jak pro profesionály, tak laiky, které provází krok za krokem na cestě k vysněné zahradě. Doplňuje ji velký soubor detailních fotografií a grafických návrhů řešení jednotlivých fází prací.

Připravila: Lucie Pilátová

Foto: Euromedia – Knižní klub

 

Naučte se plánovat zahradu jako profesionálové Naučte se plánovat zahradu jako profesionálové Naučte se plánovat zahradu jako profesionálové
Prohlédnout galerii (4)

Podobné projekty