Jak voní tymián? Pokaždé jinak. Záleží totiž na tom, jaký druh si pořídíte. Může vonět po citronu, pomeranči nebo hřebíčku. Nejaromatičtější druhy se pěstují ve Středomoří, odkud tymián pochází.
Tento nízký keřík, který je příbuzný s mateřídouškou, znali lidé už ve starém Římě. Staří Egypťané ho dokonce používali k balzamování zemřelých. To se dnes už naštěstí neděje. Nicméně tymián má nadále své důležité místo v lidovém léčitelství a tymiánové oleje jsou důležitou součástí aromaterapie. Ovšem většina z nás tuhle bylinku využívá zejména pro její chuťové vlastnosti.
Podmínky k pěstování
Vzhledem k tomu, že pochází ze slunného Středomoří, dopřejte mu slunce i na české zahrádce. Zato se nemusíte příliš zabývat zeminou. Tymiánovému keříku postačí klidně chudší a sušší místo. Pozor na přílišnou vlhkost, jež způsobuje uhnívání kořenů. Bylinka se dá koupit v zahradnictví, případně i vysít do pěstební nádoby, kterou je ale nutné nechat venku, protože v bytě při vyšší teplotě semínka špatně klíčí. Jakmile rostlinky vzejdou, přepichují se do květináčků, odkud po zesílení putují na záhon. Pokud už máte jednu rostlinku na zahradě a rádi byste si jich pořídili víc, oddělte z ní trs a nechte zakořenit v příslušném substrátu. Jakmile pustí kořínky, můžete ho zasadit do země.
Kdy sklízet?
Pokud si chcete tymián nasušit, sbírejte ho těsně před květem seřezáním větviček. Buď ho můžete nechat položený na síťce, kterou proniká vzduch, anebo svázaný do malých svazečků a zavěšený na suchém, tmavém místě, kde je alespoň mírný průvan. Lístky tymiánu se používají také v čerstvém stavu, dají se sbírat kdykoli během vegetace.
Léčivka
Díky tomu, že obsahuje řadu účinných látek, uplatňuje se v lidovém léčitelství. Zejména v jarním a podzimním období zmírňuje nachlazení, zánět průdušek a kašel. Jelikož má antibakteriální účinky, při použití jako kloktadlo zlepšuje prostředí v ústech. Tymiánová silice utlumuje revmatické bolesti, a dokonce se používá jako aromaterapeutická první pomoc při nespavosti a úzkostech.
Na talíři
Tymián nezapomeňte přidat do mletých a nakládaných mas, skvěle dochutí například drůbež. Hojně se využívá v různých směsích koření. Rozumí si s italskými pokrmy, různými zeleninovými saláty a obzvlášť dochutí luštěniny. Pozor na to, že sušený tymián je podstatně víc aromatický než čerstvý, proto s ním raději šetřete.
Připravila: Lucie Pilátová
Foto: Pixabay