Pokud přemýšlíte, o čem že to bude řeč, pak vězte, že o ničem méně voňavým než je šeřík, který zdobí zahrady a parky na přelomu dubna a května.
První zmínky o šeřících se objevují dokonce už ve starověké řecké mytologii. Podle jedné legendy byl Pan, bůh lesů, polí a stád, beznadějně zamilovaný do něžné víly. Jednoho dne, když ji pronásledoval lesem, se před ním víla ukryla do šeříkového keře. Pan ji nenašel, ale zato zjistil, že větvičky šeříku jsou duté. Jednu si uřízl a vyřezal z ní první Panovu flétnu. Latinské označení pro šeřík obecný je Syringa vulgaris. Jméno Syringa se odvozuje od řeckého slova syrinx, což znamená píšťalka nebo flétna.
Z výše uvedené legendy je jasné, že šeřík nepatří k našim původním rostlinám, ale dostal se k nám z jihovýchodní Evropy a Malé Asie. V šestnáctém století ho z Osmanské říše přivezli velvyslanci do Vídně, odkud se postupně rozšířil do celé Evropy.
Pěstování
Šeříkům se daří zejména na osluněném prostranství. Mají rády výživnou, dobře propustnou půdu a nesnášejí přemokření. Lze je množit řízkováním ve skleníku, nicméně se mnohdy až přehnaně rozrůstají do svého okolí, takže jsou dnes brány spíš jako plevel než okrasný stromek, jehož vonné květy v barevné paletě od bílé, růžové až po červenou nebo fialovou dodávají zahradě příjemně domácí ráz. Jelikož šeřík dorůstá výšky od jednoho do čtyř metrů, je nutné ho pravidelně seřezávat, nejlépe na jaře, ještě před květem. Keře se navíc dají krásně tvarovat.
Kouzelná moc šeříku
Podle pověry prý šeříky chrání obydlí před zlem a současně z něj vypuzují zlé duchy. Pravděpodobnější ale budou jejich léčitelské schopnosti. Jako esenciální oleje se používají na různé kožní neduhy. Z květů šeříku si můžete uvařit čaj, který vám uleví od migrény, má příznivý vliv na správnou funkci trávení a urychluje metabolismus. Vůni šeříku si někteří pamětníci spojují s dříve populární voňavkou „Živé květy“, jejíž odér neměl s přírodní šeříkovou vůní prakticky nic společného a obvykle vás z něj rozbolela hlava. Přitom aroma přírodního šeříku má uklidňující vliv na migrény a psychiku.
Kdo by si měl dát na šeřík pozor?
Jednoznačně alergici. Rostlina totiž obsahuje látku, jež při kontaktu s pokožkou může u alergických jedinců vyvolat nežádoucí reakci. Stejně opatrní by měli i všichni ostatní, kteří trpí pylovou alergií.
Připravila: Lucie Pilátová
Foto: Pixabay