Sladké brambory možná budete znát i pod kratším názvem batáty. Mimochodem, víte, že se v Evropě objevily dokonce o sto let dříve než klasické brambory?
Přesné pojmenování sladkých brambor ovšem zní povijnice batátová. Jedná se o tropickou rostlinu, která patří do čeledi svlačcovitých, s jedlými kořenovými hlízami – batáty. Sladké brambory se k nám dostaly díky Kolumbovým výpravám. Pocházejí z Mexika, v Evropě se jim daří zejména v jižních částech. Ovšem vzhledem ke stále teplejších dní si je dnes můžete na zahradě vypěstovat i vy.
Jak je pěstovat?
Nijak výrazně se neliší od pěstování klasických brambor. Do země se sází kvalitní plody rozřezané na kousky tak, aby v nich bylo vždy alespoň jedno očko. Jistější sklizeň budete mít ale z předpěstovaných rostlinek. Batáty vyžadují lehkou propustnou půdu, plně osluněné stanoviště a dostatek prostoru, protože se celkem hodně rozrůstají.
Poměrně zajímavou možnost představuje pěstování v nádobách, buď v závěsných, nebo s klasickým vyvázáním k opoře. Jako popínavka dorůstá povijnice do délky až tří metrů, takže ji můžete využít například k ozdobě různých konstrukcí či pergol.
Ať už se rozhodnete pro jakoukoli možnost, vždy batátům zajistěte vlhkou zeminu a dostatek kvalitního hnojiva. Jelikož se jedná o letničku, vysazuje se na venkovní stanoviště až po patnáctém květnu, kdy by ji už neměly ohrozit přízemní mrazíky.
Že jsou hlízy zralé, poznáte podle toho, že vrchní rostlina začíná usychat. Obvykle se tak děje v průběhu září až října. Plody je možné skladovat, tedy za předpokladu, že sklizeň proběhne za sucha. Jedince s jakkoli poškozenou slupkou je třeba vyřadit. Jinak se totiž začne kazit a případné houbové choroby mohou napadnout i další plody. Batáty ukládejte v chladné, suché a dobře větratelné místnosti, kde vydrží v dobrém stavu přibližně měsíc.
Batátové benefity
Kromě toho, že je rostlina v květu efektní na pohled, poskytuje hodnotné plody, které obsahují řadu významných látek a tím pomáhají v prevenci i boji s různými civilizačními chorobami. V chuti jsou skutečně nasládlé, což je dáno fruktózou, glukózou a sacharózou. Obsahují vlákninu snižující glykemický index u diabetiků. Neméně důležité je množství karotenoidů, proteinů, vitaminů A, B6 a C a také minerálních látek jako vápník, draslík a železo. Kromě toho v nich nechybí lutein, zeaxantin, pektin, kyselina chlorgenová či rostlinné steroly.
Připravila: Lucie Pilátová
Foto: Depositphotos