zpět

Inspirativní a hravá, bezpečná i trochu tajemná. Taková by měla být zahrada, v níž budou děti rády pobývat

Je určitě hezké mít krásně osazenou zahradu plnou kvetoucích rostlin s dokonale upraveným trávníkem a okrasnými dřevinami. Pokud ale máte děti, měli byste při plánování zahrady myslet i na ně.

Děti se potřebují správně rozvíjet. A k tomu jim napomáhá pohyb. Ideálně venku, kde se mohou honit, hrát si s míčem, užívat si na prolézačkách, houpačkách nebo pískovišti. Vhodné venkovní aktivity jim pomáhají rozvíjet motoriku, orientaci v prostoru a fantazii. Víte, jaké vybavení je vhodné pro věkovou kategorii vašeho dítěte?

1 až 3 roky: Pochopit a hýbat se

Pro děti v tomto věku je všechno nové, všechno chtějí prozkoumat samy. Nejvhodnější je proto takové vybavení, které rozvíjí hrubé motorické vlastnosti. Houpání, kolísání či klouzání podporuje prostorovou orientaci a pochopení co je dole, co nahoře, co je vpravo a co vlevo. Aktivity v pískovišti rozvíjejí hmatový smysl a poskytují první zkušenosti s vlastní tvorbou a formováním.

3 až 6 let: Řídit a spojovat

Udržet děti v tomto věku klidně sedět na jednom místě je téměř nemožné. Pro svůj rozvoj potřebují aktivity, které jim pomohou lépe pochopit princip příčiny a účinku a zlepšit vnímání svého těla. Vhodné jsou proto například trampolíny nebo zahradní domky. Ty pomáhají podněcovat dětskou fantazii. Stačí, když ho budou proměňovat podle hry, na zámek pro princezny, nedobytnou pevnost, obchod nebo třeba školu.

6 až 12 let: Koordinovat a usměrňovat

Prioritou pro tuto věkovou skupinu je možnost rozhodovat se samostatně. To se učí při hraní s ostatními dětmi anebo při ovládání vlastního těla. Přichází tak čas na další trénink motorických vlastností, usměrňování koordinace a nacházení vlastních hranic. Do této kategorie se hodí skákání přes gumu, lezecká stěna, kruhy atd.

Co mají rádi velcí i malí?

Jednoznačně koupání v bazénu. Všeobecně platí, že velikost a hloubka bazénu by měly odpovídat věku dítěte. Nejmenším prckům postačí dětský nafukovací bazén, starší už potěší větší vodní plocha, která jim poskytne nejenom prostor na hraní, ale třeba i na plavecký výcvik.

Rada na závěr:

Dětské doplňky na zahradu nebo terasu vybírejte přiměřeně k věku a schopnostem malých uživatelů. Myslete i možnosti údržby, což platí především v případě, že nemáte zahradu a plánujete potomkovi na terase zřídit třeba pískoviště, pro které je ideální takzvaná mušle, díky níž lze s pískem snadno manipulovat. Rovněž je třeba brát v úvahu váhové zatížení terasy.

 

Připravila: redakce

Foto: Hornbach

Inspirativní a hravá, bezpečná i trochu tajemná. Taková by měla být zahrada, v níž budou děti rády pobývat Inspirativní a hravá, bezpečná i trochu tajemná. Taková by měla být zahrada, v níž budou děti rády pobývat Inspirativní a hravá, bezpečná i trochu tajemná. Taková by měla být zahrada, v níž budou děti rády pobývat
Prohlédnout galerii (4)

Podobné projekty