Jednou z prací, kterým se na zahradě nevyhneme, je čerpání vody. S ním nám mohou pomoci zahradní čerpadla. Víte, jaká existují, a jak si vybrat to správné?
Není totiž čerpadlo jako čerpadlo. Existuje množství typů, z nichž každý je určený k jiné činnosti. Některé zavlažují, jiné odčerpávají vodu, další zásobují domácnosti vodou. Téměř všechny druhy zahradních čerpadel jsou poháněny elektrickou energií. Výjimku tvoří ponorná netlaková čerpadla, která slouží k přečerpávání vody z jednoho místa na druhé. Stačí na zalévání malé plochy nebo skleníku.
Zahradní povrchová tlaková čerpadla
Tento typ čerpadel je nenáročný na manipulaci, protože zůstává na povrchu. Hodí se zejména pro zavlažování trávníku nebo postřik zahrady. Sací výška těchto čerpadel se pohybuje od šesti do devíti metrů, tlak mají od tří barů. Dají se zkombinovat s tlakovou nádrží.
Ponorná tlaková čerpadla
Tato čerpadla se používají v případě potřeby dostatečného tlaku – například na zalévání či závlahu. Jejich výkon začíná na třech barech. Platí, že čím rozlehlejší je plocha na zalévání, tím je potřebný tlak větší. Do tlakových čerpadel řadíme také domácí vodárny. Jsou vhodné zejména do domácností s nízkým tlakem vody, či tam, kde se používá voda ze studny. Součástí domácí vodárny může být i expanzní nebo tlaková vodárna, která zajistí stálý tlak vody v domácnosti.
Kalová čerpadla
Budou se hodit tam, kde je třeba pravidelně vyprazdňovat nádrže, rybníčky a poslouží i při zatopení sklepa. Nečistoty a fekálie odčerpávají až do pěti metrů a umí vyvinout tlak až do dvou barů. Nejsou však určena k zalévání trávníku nebo zahrady.
Čerpadla na čistou vodu
Jak již z názvu vyplývá, tato čerpadla se používají pro pitnou vodu. Jsou nízkotlaká a pracují s tlakem až do jednoho baru. Používají se zejména na přečerpání nebo vyčerpání vody například z bazénu.
Čerpadla do sudu
Tato varianta reaguje na řadu výzkumů, která potvrzuje, že kvalita srážkových vod je zcela dostačující pro celou škálu využití dešťové vody na zahradě i v domácnosti. Například pro zavlažování zahrady je dešťová voda dokonce vhodnější než voda z kohoutku, protože neobsahuje chlór a je chudá na soli a minerály, takže nedochází k zasolování půdy. Sudová čerpadla jsou proto přizpůsobena velikostí a ergonomií pro snadné uložení do sudu, kam se během deště nahromadí voda. Tu pak lze snadno čerpat k použití na zahradě.
Co byste ještě měli vědět?
Moderní tlaková čerpadla se umí automaticky spínat při stisknutí ventilu či kohoutku na konci hadice. Zalévání je tedy zcela bez limitu. Mají relativně bezúdržbový mechanismus a mohou jim uškodit dvě věci. Za prvé nesmí běžet takzvaně nasucho, jelikož hrozí, že se mechanismus spálí. Je tedy nutné čas od času kontrolovat stav hladiny a to, zda je plovák čerpadla ve správné poloze. Za druhé je třeba hlídat stav sacího koše, který se může ucpat stejně jako hadice vysavače.
Připravila: redakce
Foto: Hornbach