Grilování přináší spoustu radostí, které sestávají nejenom z palety výtečných chutí a vůní či uspokojení z vlastnoručně připraveného jídla, ale také společnosti rodiny a přátel. A teď jde jenom o to, vybrat si správný gril.
Kdo rád griluje, a navíc takovou přípravu jídla pojímá spíš jako společenskou party než tradiční vaření, měl by se poohlédnout po větším a výkonnějším grilu. Tyto parametry splňuje plynový gril či gril na dřevěné uhlí.
Jedeme na plyn
Pro plynové kotle mluví jedna zásadní vlastnost a tou je zdravá příprava masa, jelikož tuk neskapává do ohně a nepřepaluje se. Pokud s grilováním teprve začínáte, oceníte snadnou regulaci teploty. Díky ní se vám v plynovém grilu nic nepřipálí. Navíc u tohoto typu grilu odpadá zdlouhavé roztápění, jak ho známe z grilů na dřevěné uhlí. Jenom zmáčknete piezzo zapalování, otočíte knoflíkem a gril je připravený k práci. Chybět vám určitě nebude ani čištění, včetně nepořádku z uhlí. Fakt, že dříve mělo maso z plynového grilu poněkud jalovou chuť, už překonaly doplňky, do kterých se přidává tekutina s kořením. Tyto složky pak během grilování vytvářejí další chuťová aromata. Prodávají se grily s lávovými kameny a RBS grily. Pokud nechcete celý večer stát u grilu, pořiďte si variantu se systémem DGS, který rozvádí teplo po celé grilovací komoře rozdělené do dvou teplotních zón, což umožňuje přípravu různých pokrmů současně. V jednu chvíli tak můžete grilovat třeba čerstvý roastbeef a péci sladké muffiny jako moučník k závěrečné kávě. V takovém grilu se ale dá připravovat i pizza, zelenina apod. Pro různé teplotní zóny je samozřejmostí vlastní teploměr na víku.
Tradiční dřevo
Do zahrady či zahradní kuchyně jednoznačně patří gril na dřevěné uhlí. Dají se pořídit grily za pár stovek. Od nich toho ale moc nečekejte. Kvalitní grily na dřevěné uhlí sice nepatří k nejlevnějším, ale díky užitečným funkcím vám zjednoduší například roztápění nebo úklid popela. Některé grily jsou vybavené technologií umožňující přímé a nepřímé grilování, takže můžete podávat zprudka orestované šťavnaté steaky i šetrně připravenou zeleninu nebo ryby. V moderních typech nechybí aromatizační trychtýř umístěný pod grilovací mřížkou, který spolehlivě brání hoření odkapávajících šťáv a umožňuje ovládat distribuci žáru. Nezbytné teploměry pak zabrání riziku nedostatečného tepelného zpracování či naopak spálení.
Připravila: Lucie Pilátová
Foto: Outdoorchef, Traeger