O vřesu se říká, že ochraňoval dámy před nečestnými úmysly mužů. Mladé dívky si ho vplétaly do svatebního věnečku, aby se brzy dočkaly děťátka. Lovci si jím zdobili hole, aby nepřišli z honu s prázdnou. Každopádně je tento krásně kvetoucí keř s léčivými vlastnostmi ozdobou každé zahrady.
V souvislosti s vřesem se můžete setkat také s vřesovcem. Obě rostliny si jsou podobné, nicméně vřes má dekorativnější květy a je zajímavý rovněž z hlediska zdraví. Oba keříky kvetou rozdílně, vřesovec přibližně od února do dubna, vřes od pozdního léta až do listopadu.
Domácí vřesoviště
Vřesy vyžadují dostatek slunce a nesnáší přesazování. Pokud vysadíte více rostlin dohromady, vytvoříte základ budoucího vřesoviště. V něm se bude dobře dařit borůvkám, azalkám nebo rododendronům. Půda by měla být propustná a kyselá. Můžete si ji namíchat, ale v zahradnictví se dá koupit už hotová směs. Pokud jde o následnou péči, stačí, když vřesy pohnojíte jednou za rok, vždy na jaře. Pozor na to, že hnojivo by nemělo obsahovat vápník. Jednou ročně, také na jaře, zkraťte výhony vřesu přibližně o jednu třetinu. Dáte mu tak možnost, aby vytvořil krásnou kompaktní plochu.
Ozdoba truhlíků
Vřes není pouze zahradní rostlina, ale dařit se mu bude také v truhlíku nebo květináči na balkoně či terase. Na dno nádob nasypete drobné kamínky jako drenáž a přidáte speciální zeminu pro vřesy, kterou seženete v každém zahradnictví. I když u nás nejsou příliš velké mrazy, v případě, že necháte nádoby přes zimu venku, raději zakryjte jejich kořenovou část. Tak máte jistotu, že nevymrznou.
Sklizeň
Jelikož nejvíce zdraví prospěšných látek obsahují květy, sbírají se v průběhu celého kvetení. Buď odříznete celý stonek, anebo odrhnete pouze květy. Květy vřesu se suší ve stínu na suchém místě, kde proudí vzduch, nejlépe na hustých síťkách, případně vypodložených potravinářskými papíry.
Použití
Z vřesu se připravuje odvar nebo čaj. Vzhledem k močopudným účinkům je vhodný jako podpůrná léčba při potížích s ledvinami, močovým měchýřem. Rovněž ulevuje při ischiasu nebo revmatismu. Vřesový čaj také napomáhá k rychlému usnutí a lepšímu spánku.
Sušený vřes vydrží jako krásná ozdoba ve váze až do další sklizně a hodí se i do různých sušených vazeb.
Připravila: Lucie Pilátová
Foto: Shutterstock