Při výběru budoucího bydlení bychom se měli řídit několika zásadními potřebami, které nám pomohou ujasnit si představu o tom, jak by náš nový domov měl vypadat. Jiné požadavky budou mít čerství absolventi, kteří se rozhodli osamostatnit od rodičů, a jiné rodina, která nové bydlení řeší s ohledem na určité závazky.
Mladí lidé obvykle počítají s tím, že jejich první byt nebude ani poslední. Ke stěhování je většinou vede hlavně touha po osamostatnění. Rodina s dětmi už počítá s tím, že na daném místě setrvá minimálně během základní školní docházky dětí, proto se soustředí nejenom na kvalitu bytu, ale i nabídku okolí.
Město versus vesnice
Zvyšující se ceny bytů ve městě začínají být pro většinu nejenom mladých lidí neúnosné. Nabídka nového bydlení se tak více soustřeďuje do příměstských oblastí. Pro rodinu s dětmi může být takové bydlení fajn, obzvlášť, když je v místě občanská vybavenost, do které se řadí obchody, škola, školka, lékařské a další služby. Dalším kritériem by měla být dopravní obslužnost, tedy výhodné spojení veřejnou dopravou do centra města. Koupě nového bytu ovšem není jediné řešení. Zejména mladí lidé bez závazků se často uchylují k pronájmům, takzvaným startovacím bytům, ve kterých často setrvají jenom pár let.
Dilema rodiny
Rodina s děmi často řeší otázku, zda pro ně bude lepší byt či dům. Pro dům hraje řada důvodů. Mezi ty základní patří soukromí, zahrada, čerstvý vzduch, tedy pokud vybraná nemovitost nestojí v rušném velkoměstě, a dostatek prostoru pro každého člena rodiny. Minus je obvyklé dojíždění do práce, školy, za přáteli. A také odklízení sněhu v zimním období, starost o popelnice a fakt, že veškerá péče o dům je výhradně na jeho majiteli.
Hezký byt ve městě se jeví jako ideální výhra pro všechny, kteří rádi pravidelně vyrážejí za kulturou a dalšími možnostmi, které město nabízí. Majitele bytu nemusí zajímat ani sníh před barákem, ani popelnice. Správa domu se obvykle stará i o problémy spojené s topením, vodou, zatékáním a podobně.
Je dobré pracovat i s umístěním bytu. Zvolit přízemí? Kvůli případným budoucím pohybovým obtížím? Jenže takové byty bývají tmavé, studené a představují lákadlo pro zloděje. Tak tedy byt pod střechou? Ten budeme proklínat ve chvíli, kdy se rozbije výtah. Vhodným řešením bývá první či druhé patro. Potíže s pohybem mohou znepříjemnit bydlení i v patrovém domě. Tento fakt bychom měli rovněž zvážit při vybírání typu domu.
Ať už se rozhodneme pro jednu či druhou alternativu, je třeba se také vyptat na sousedy v domě či vybrané nemovitosti. Život totiž dokáže znepříjemnit hudbymilovná sousedka, která každý večer pravidelně cvičí na klavír, zatímco my potřebujeme odpočívat. Výhrou nebudou ani sousedi z vedlejšího domu, kteří ke společnému plotu nastěhují hnůj, slepice či věčně štěkajícího psa.
Co dál je vhodné zvážit?
Rozhodně není od věci se zamyslet nad orientací bydlení podle světových stran. Roli hraje vzdálenost od zaměstnání. Přece jenom, nikomu se nechce každý den trávit dvě až tři hodiny na cestě. Tento aspekt je třeba zvážit i s ohledem na rodinné příslušníky, především rodiče, kteří budou nejspíš časem potřebovat s ledasčím pomoct.
Připravila: Lucie Pilátová
Foto: Shutterstock