Pracovna, kde bude proudit pozitivní energie, kreativita a inspirace, se nezrodí sama od sebe. Musíte si ji vytvořit k obrazu svému tak, aby odrážela vaši náturu. Pokud toto splníte, půjde vám práce pěkně od ruky.
Současná doba je charakterizovaná nejen hektickým životním stylem a vysokým pracovním tempem. Pomalu ale jistě se začíná rodit proud, který hlásá uměřenost, rovnováhu mezi soukromím a „byznysem“ a propaguje a navrací do povědomí společnosti jakousi lidskost a pochopení. Jednou z významných charakteristik těchto tendencí je pružná pracovní doba a práce často vykonávaná z pohodlí domova. I tento trend má samozřejmě své odpůrce i zastánce. Pojďme se na chvíli postavit na stranu těch druhých a říci si, jak by měla vypadat pracovna, která i doma podpoří soustředěnost.
1. Kousek prostoru pro sebe sama
Ať už se jedná o jakoukoliv práci, když musíte zabrat, neobejdete se bez klidu. Z toho vyplývá, že v první řadě potřebujete kousek prostoru, který bude jen váš. Už to samo o sobě vás uklidní a umožní vašim myšlenkám, aby se rozutekly po vzrušujících cestičkách kreativity. Každý si přitom „klid“ představuje trochu jinak. Někomu nevadí televize či rádio, pročež bude spokojený za výsuvný stolek či sekretář umístěný v rohu obývacího pokoje. Kdo vyžaduje absolutní ticho, bude rád za extra místnost nebo za pracovní koutek v ložnici. Řiďte se svou přirozeností a umístěte svou pracovnu tam, kde je vám to milé, sympatické a hřejivé.
2. Čerstvý vzduch
Aby mozek šlapal jako hodinky, potřebuje kyslík. Těžký vzduch dokáže ubít všechny nosné myšlenky a vrhnout vás do otupělé lenosti a ospalosti. Pokud to s prací doma myslíte vážně, kalkulujte s tím, že součástí pracovny, která má podtrhávat koncentraci a soustředěnost, by rozhodně mělo být okno. Potřebujete jednou za čas vyvětrat, nadýchat se čerstvého vzduchu a pořádně okysličit svou myslivnu.
Vybavení domácí kanceláře, bez kterého se neobejdete
3. Světlo
Když už mluvíme o nutnosti existence okna, tak to není třeba pouze k vyměnění vzduchu, ale funguje také jako zdroj přirozeného světla. Pracovní stůl by se tak měl nacházet co nejblíže oknu, abyste využili přirozenost a nespoléhali se na umělé osvětlení, pod jehož vlivem jsme dnes více než dost už tak. Pro brzké ranní, případně večerní hodiny, kdy se bez podpory lampičky neobejdete, volte světlo spíše ostřejšího a jasného rázu. Nemělo by vás píchat do očí, mělo by ale v určitém smyslu „nabuzovat“ a rozhodně ne uspávat.
4. Pohodlná židle
Předpokladem kreativity je pohodlí, v němž se budete moci uvolnit a dát průchod fantazii. To zajistí pohodlná židle. Měla by podporovat přirozené zakřivení páteře, tedy by měla být ergonomicky tvarovaná. To můžete podpořit přidáním balónku mezi opěradlo a záda, nebo sedacím klínem, který uvede pánev do vhodné polohy. Během sedu byste měli mít chodidla pod úrovní kolen a nohy by v kolenou měly být ohnuté v pravém úhlu.
5. Milý kalendář a diář
Na vašem pracovním stole by neměl chybět praktický kalendář, kam vyznačíte všechny termíny. A vedle něj diář, kde budou zrovna tak. Vyberte takový, který bude lahodit vašim očím a navodí ve vás pozitivní naladění. Možná se dokonce na to, co máte naplánováno, začnete těšit. Minimálně na to ale nezapomenete, když to budete mít pořád před očima.
Kateřina Hájková
Fotografie: Shutterstock