Rajčata z vlastního záhonku chutnají o poznání lépe než ty ze supermarketu, jejich výsadbu navíc zvládnete i jako úplný začátečník. Po celou zimu jsme si museli chtě nechtě vystačit s kupovanými bledými plody bez chutě a vůně. Teď je tu však jaro v plné síle a nastává čas na vlastní pěstování.
V teplejších květnových dnech už určitě rádi vynaložíte trochu té námahy, protože není nad vlastnoručně vypěstovaná rajčata, vonící zahradou a prohřátá sluncem. Sázení rajčat rozhodně není žádná nuda, věděli jste například, že při výsadbě se do jamky v hlíně přidává kromě kompostu i čerstvě posečená tráva nebo dokonce popel?
Předpěstování sazenic – kdy je správný čas pro výsev semen?
Rajčata se obvykle vysazují z předpěstované sadby, pokud si ale chcete vyzkoušet pěstování rajčat z vlastních semen, je dobré vědět, kdy je ideální doba pro výsev a co všechno obnáší příprava sazeniček pro výsadbu. Pokud chceme vysadit sazenice tyčkových či keříčkových rajčat do skleníku či fóliovníku, výsev se provádí už v první polovině března, obvykle do připraveného pařeniště. Můžete je však umístit i jednoduše na vnitřní okenní parapet, kde je dostatek světla a tepla. K tomuto způsobu předpěstování je důležité opatřit si vhodný substrát pro výsev a množení semen, a samozřejmě nezapomínat na pravidelné a šetrné zavlažování, nejlépe postřikem vodou z rozprašovače.
Výběr sazenic a příprava na výsadbu
Sazenice by měly být na první pohled zdravé, mít silný, ne příliš vysoký stonek, mít zdravou, sytě zelenou barvu a silné listy. Neměly by být povadlé, polámané a viditelně zaschlé. Stejně zdravé a dostatečně silné by měly být i kořeny sazenic. Zahrádkáři doporučují důslednou přípravu sazenic před samotným vysazením na záhon, která zahrnuje uvyknutí rostlinek na venkovní podmínky. Sazenicím rozhodně nesvědčí stanoviště s přímým a celodenním sluncem, nebezpečný je však pro ně i vítr a znatelné kolísání teplot. Rostliny tak můžeme začít přenášet ven na stinné místo a na noc je zase odnášet domů.
Výsadba rajčat podle odrůdy
Rajčata vysazujeme do skleníků či fóliovníků zhruba koncem dubna, na volné záhony pak rozhodně až po zmrzlých mužích, tedy na konci první poloviny května. Před výsadbou je nutné půdu dobře pohnojit, rajčata mají rády půdu bohatou na živiny. Sázet bychom je měli v dostatečné vzdálenosti jednotlivých rostlin, nejlépe zhruba půl metru od sebe. Před výsadbou zbavíme sazenice spodních listů, které by se v hlíně zbytečně máčely. Nejlépe však po zaschnutí ranek, tedy jeden až dva dny před vysazením. Způsob vysazení rajčat závisí i na typu odrůdy. Tyčková rajčata potřebují oporu, po které se následně pnou. Obvykle používáme dřevěnou, dostatečně silnou tyčku. Jejich hlavní výhon se zaštipuje v délce opory a ostatní výhonky je potřeba vylamovat. Naproti tomu menší keříčková rajčata oporu nepotřebují, i když krátká opora jim někdy může prospět. Dorůstají do výšky zhruba jednoho metru a jejich boční výhonky není nutné vylamovat. Všem odrůdám vyhovuje polostín a místa chráněná před větrem a prudkým deštěm.
Pěstování rajčat na balkonech – výsadba do truhlíků a květináčů
Na balkonech a terasách pěstujeme rajčata v nádobách, tady je třeba speciální substrát, který můžeme obohatit granulovým hnojivem. Rostliny vysazujeme až v druhé polovině května. Dno nádoby vyložíme drenáží k odvodu přebytečné vody. Do poloviny nádoby nasypeme substrát, vložíme opatrně rostlinu s kořenovým balem a opět zasypeme substrátem, který nakonec jemně přitlačíme. Zaléváme přiměřeně a přímo ke kořenům, přebytek vody způsobuje popraskání plodů. Pro pěstování rajčat bude ideální balkon orientovaný na jih nebo na západ, ideálně však zakrytý střechou, či s možností rajčata v případě potřeby zakrývat, aby je neponičil vítr nebo prudký déšť.
Veronika Moreira Tůmová
fotografie: Shutterstock