zpět

Usínejte každý večer jako v pohádce

V posteli strávíme celou polovinu našeho života, proto je důležité nepodceňovat výběr povlečení, které je stále pro mnoha z nás drobností, za kterou není potřeba utrácet. A to je velká chyba.

Většina z nás dá především na vzhled, ale popřemýšlejte, jaké vlastnosti od povlečení vlastně očekáváte.

Jaké jsou trendy?

Je důležité vybrat si správnou barvu a vzor, které budou ladit s interiérem. V posledních letech je trefou do černého citronově žlutá, s níž krásně ladí například modrá, šedá nebo čistě bílá. Pokud je váš byt zařízen moderním nábytkem, hodí se jednoduché vzory s geometrickými vzory nebo jemné květinové linie, které ve vaší ložnici navodí tu správnou harmonickou atmosféru. Barva i design povlečení by měly korespondovat s rámem a typem postele. Pokud se vám podaří sladit i další doplňky – tedy polštářky, závěsy nebo přehozy, máte téměř vyhráno.

Sdílíte-li lůžko s partnerem, aktuálně je velmi trendy jedna velká deka pokrývající celou postel. Pokud vyberete tuto možnost, uvidíte, že si budete s partnerem mnohem blíž. I když je nutné jedním dechem dodat, že tento typ pokrývky nebývá pro každého.

Pro děti a jejich postýlky je ovšem barevnost a dezén ukazatelem číslo jedna. Největším trendem jsou především obrázky oblíbených kreslených postaviček. Na trhu je nyní obrovské množství různých motivů, ve kterých se dětem bude spát jako v bavlnce.

Na velikosti záleží

Při výběru povlečení dávejte pozor na koupi té správné velikosti. Na trhu je totiž k dispozici nespočet rozměrů. Tím nejzákladnějším je 140 x 200 centimetrů, který využijete i pro dětské pokoje. Jak jsme se již zmínili, běžně už najdete i velikost 200 x 200 centimetrů určenou pro dvoulůžko, případně i další prodloužené varianty.

Nesmíme ale zapomínat na prostěradlo. Stejně jako u povlečení, i zde máme na výběr z mnoha typů a rozměrů. Záleží jen na našem vkusu a potřebách.

Jaký vybrat materiál?

V čem se liší jednotlivé materiály používané na prostěradla?

Bavlna – S bavlnou určitě neprohloupíte. Je pevná a celkem snadno se udržuje. Nevýhodou je větší mačkavost, ale vzhledem k tomu, jak často ložní prádlo žehlíme, to není až zas taková katastrofa. Bavlna se pere až na 60 stupňů.

Mikrovlákno – Pyšní se velkou savostí a snadnou údržbou. Mikrovlákno v létě chladí a v zimě se přizpůsobí tělesné teplotě spáče.

Len – Hodí se především pro alergiky, jelikož nepřitahuje velké množství prachu. Nevýhodou je, že po několikátém praní má tendenci měknout.

Jersey – Jedná se o pleteninu, která je jemnější než satén. Používá se především k výrobě prostěradel.

Krep – V českých domácnostech byl krep velmi populární. Materiál se totiž nemusí žehlit. V posledních letech ale krepu už lehce odzvonilo a dostávají se do popředí jiné materiály.

Kvalita se vyplatí

Povlečení je nedílnou součástí každé ložnice nebo dětského pokoje. Určitě se proto vyplatí do něj investovat a nekupovat nekvalitní kusy jenom kvůli příznivé ceně. Vždyť to, jak spíme, ovlivňuje celý náš další den.

Ale pozor! I to nejkvalitnější povlečení vyžaduje správnou péči, řiďte se proto informacemi uvedenými na cedulce.

 

Christine Pölderlová

Usínejte každý večer jako v pohádce Usínejte každý večer jako v pohádce Usínejte každý večer jako v pohádce
Prohlédnout galerii (4)

Podobné projekty