zpět

Aby vás záda už nikdy nebolela. Aneb která matrace je ta správná?

Velká část populace lidí se ráno budí rozlámaná a lehce nevyspalá. Často si pokládáme otázku „proč“ a později už to bereme jako běžnou věc. To ale není tak úplně v pořádku. Přemýšleli jste nad tím, že matraci, kterou jste si k vaší posteli pořídili, nemusí být - i přes její vysokou cenu - pro vás ta pravá? Čtěte dál a vyberte si matraci takovou, která bude vyhovovat vašim zádům a ráno se budete probouzet čerství a plní energie.

I přesto, že v některých hypermarketech mají široký výběr matrací, doporučujeme se pro tu správnou vypravit do specializovaných prodejen, kde vám odborný personál poradí. Také nepořizujte první matraci, která se vám zdá ucházející. Nejdříve projděte prodejen více a až poté se rozhodněte, která matrace vám vyhovuje nejvíce.

Ani tvrdá, ani měkká

Při výběru je důležité matraci vyzkoušet. Lehněte si na ni na několik minut v poloze, ve které nejčastěji spíte. Někteří prodejci nabízejí nadstandardní službu vyzkoušení matrace na jednu noc. Matraci si můžete odvést domů a ověřit si, zda vám vyhovuje, či nikoli. Tuto službu ale nabízí velmi malé množství prodejců.

Matrace by měla mít bodovou elasticitu, což znamená, že se prohýbá jen v místě, na kterém zatlačíte.

Dalším důležitým aspektem je vaše pohodlí. Na matraci se musíte cítit dobře především vy sami. Proto se i pro manželskou postel doporučují dvě matrace, aby každý měl právě tu svou, která mu vyhovuje.

Vaše páteř musí být v rovině, což se nejlépe pozná v poloze na boku. Pokud ležíte na zádech, bederní oblast se oproti dalším částem těla neměla propadat. Pokud tomu tak opravdu je, matrace je příliš měkká.

Na materiálu záleží

Nejnovějším hitem se staly matrace viskoelastické polyuretanové, takzvané líné pěny. Tento materiál při kontaktu s tělesným teplem měkne a tělu ustupuje. Tím dochází k rovnoměrnému rozložení hmotnosti a matrace se skvěle přizpůsobí vašim křivkám. Díky efektu pomalého vracení zpátky netrpí krevní oběh a je eliminován vznik proleženin.

Novinkou jsou bio pěny. Vyznačují se vysokým množstvím přírodních olejů a jsou ohleduplnější k životnímu prostředí.

Latex v novém

Stále v kurzu jsou i matrace latexové. Čím více latexu obsahují, tím je matrace kvalitnější, a tedy i dražší. Silnou stránkou latexových matrací je bodová elasticita, o které jsme psali výše.

Což takhle dát si sendvič

Dobré vlastnosti materiálu chytře využívají tzv. sendvičové matrace. Skládají se z několika stejných i odlišných materiálů o různé objemové hmotnosti.

Sendvičové matrace vynikají především svojí tvarovou stálostí, která zamezuje nežádoucím deformacím. Svou oblibu mají i díky zajímavé kombinaci materiálu, kde si můžete zvolit buď tvrdší, nebo naopak měkčí stranu. Za přidanou hodnotu můžeme považovat cenu, jelikož je možné vybrat si z několika cenových variant.

 

Christine Pölderlová

Aby vás záda už nikdy nebolela. Aneb která matrace je ta správná? Aby vás záda už nikdy nebolela. Aneb která matrace je ta správná? Aby vás záda už nikdy nebolela. Aneb která matrace je ta správná?
Prohlédnout galerii (4)

Podobné projekty