zpět

Bylinkář – díl druhý: Kustovnice čínská

Kustovnice se ne nadarmo nazývá ovocným klenotem. Má například blahodárné účinky na činnost jater a ledvin. A nejen to, po přečtení článků zjistíte, že kustovnice čínská je velmi vzácnou bylinou. Jak již název napovídá, v tradiční čínské medicíně je považována za nenahraditelný doplněk stravy.

Zázrak jménem kustovnice

Jak bylo zmíněno výše, kustovnice čínská je považována za malý zázrak v oblasti medicíny. Podle odborníků má například vliv na zpomalení procesu stárnutí a prodlužuje život.

Kustovnice našla své využití i v léčbě rakoviny. Její použití snižuje riziko jejího výskytu a pomáhá zastavit růst nádoru v těle,  protože stimuluje tvorbu bílých krvinek, čímž podporuje hubení škodlivých buněk. Napomáhá i posilování obranyschopnosti a imunity. Působí také velmi protizánětlivě a můžeme ji použít při alergických reakcích.

Jako zajímavost můžeme uvést i to, že plody kustovnice zklidňují vzteklé a výbušné povahy.

Kustovnice čínská má opravdu širokou škálu blahodárných účinků na náš organismus. Pokud trpíte zdravotními problémy, určitě ji zakomponujte do svého jídelníčku a používejte ji jako zdravý doplněk stravy; můžete ji konzumovat čerstvou i sušenou.

Jak pomáhá při hubnutí?

I hubnutí patří k účinkům této zázračné rostlinky. Obsahuje totiž velké množství vlákniny, která reguluju hladinu cukru v krvi. Velký obsah vlákniny také zpomaluje trávení a prodlužuje tak pocit sytosti. Naše tělo díky tomu nevyžaduje další přísun potravin. Plody kustovnice mají nízký glykemický index, uvolňují cukr do krve pomaleji, takže hlad nás začne trápit mnohem později, než kdybychom snědli například hrst sušeného proslazeného ovoce nebo krajíc bílého chleba.

Její pěstování

Pokud máte při pohledu na kustovnici pocit, že roste i u vašeho plotu, možná nejste daleko od pravdy. Kustovnice cizí, tedy jedna z odrůd kustovnice, se v České republice pěstuje jako okrasná dřevina.

Kustovnice jsou velmi nenáročné, nejlépe se jim daří v lehkých a vápenatých půdách. Mají velmi rády světlo a jsou odolné vůči suchu, což určitě potěší ty z vás, kteří občas na zalévání zapomenou. Dobře snášejí i zakouřené prostředí, takže ani silní kuřáci se doma nemusí o pěstování této rostliny ochudit. 

 

Christine Pölderlová

Bylinkář – díl druhý: Kustovnice čínská Bylinkář – díl druhý: Kustovnice čínská Bylinkář – díl druhý: Kustovnice čínská
Prohlédnout galerii (4)

Podobné projekty