zpět

Ve spojení chladného kovu a něžné krásy květin

Vázy, obaly na květináče i květináče jako takové tvoří významnou součást interiérových doplňků. Vyrábějí se z celé řady materiálů, z nichž zajímavou alternativu tvoří kov, který se hodí nejenom do moderně zařízené domácnosti.

Kovovým květináčům a vázám sluší především jednoduché tvary a hladký povrch, který se zpracovává buď ve vysokém lesku, nebo matu. Vyrábějí se v různých velikostech. Kromě interiérových variant se dají pořídit i velké modely vhodné na zahradu, terasu, k domu apod. Vzhledem k vlivu počasí tento materiál snadno podléhá korozi, proto by měl být zejména pro venkovní použití opatřený povrchovou úpravou. Většinou se používá speciální nátěrová barva, anebo se květináč pokovuje zinkem, čímž získá voděodolnost. Kovové květináče a vázy se hodí nejenom do moderního, ale při správně zvoleném tvaru a barvě také do rustikálního interiéru.

Zkontrolujte vnitřek

Při výběru kovového květináče nebo vázy si prohlédněte vnitřek. V případě, že je kovový, stavte nádoby do stínu, aby nedošlo k popálení rostlin. Prodávají se speciální plastové vložky, které zamezí kontaktu rostlin s kovem. Jelikož kovové květináče nepropouštějí vodu, je třeba připravit dno nádoby tak, aby přebytečná tekutina mohla z rostliny odtéct a nehromadila se kolem kořenů, což může způsobit jejich uhnívání a následné odumření celé rostliny.

Zajímavý solitér

Kov je chladný materiál a v mnoha lidech vyvolává dojem poněkud neosobní atmosféry. Zkuste ale vložit do kovové vázy živé květiny a uvidíte, jak rychle na něj změníte názor. Na rozdíl od jiných materiálů jsou kovové květináče poměrně lehké, takže se s nimi dá snadno manipulovat. Je třeba počítat s tím, že na povrchu s vysokým leskem zůstávají stopy v podobě otisků prstů. Odstraníte je s pomocí mýdlového roztoku a jemného hadříku či houby. Dobře funguje i navlhčená utěrka z mikrovlákna. Při péči o tyto květináče se rozhodně vyvarujte agresivních prostředků a drátěnky.

Jaké rostliny jim sluší

Do minimalisticky laděného kovového květináče se nehodí poněkud strohé agávovité rostliny, například typu Sansiviery. Celek by totiž působil přísným dojmem a ten nesvědčí žádnému interiéru. Daleko lépe ale v takové nádobě vyniknou rostliny se zaoblenějšími tvary, krásně se v ní budou vyjímat třeba citrusy. Líbí se vám vázy ve vysoce leštěném kovu? Pořiďte si ultraštíhlý kousek vhodný akorát pro jednu solitérní květinu. Vhodné jsou slunečnice, gerbery, růže nebo exotické květiny, které se nehodí do vazeb. Hezkým doplňkem může být i sušená květina, bodlák, svatební závojíček a podobně. Sušené varianty mají pochopitelně i další výhody, nemusíte se starat o pravidelnou výměnu vody a čištění vázy.

Ve jménu designu

Květináče i vázy z vysoce leštěného nerezu si oblíbili také světoví designeři. Dávají tak vzniknout malým uměleckým dílům představujícím jejich vidění světa nebo vztah k přírodě. Často je tvoří spolu s dalšími doplňky a tyto krásné sety bývají hodnotným dárkem, který majitele potěší nejenom svým příběhem, ale i praktickým využitím.

 

 

Text: Emma Hildová

Foto: Visol, Cute Nation, Glyphs Design

Ve spojení chladného kovu a něžné krásy květin Ve spojení chladného kovu a něžné krásy květin Ve spojení chladného kovu a něžné krásy květin
Prohlédnout galerii (3)

Podobné projekty