zpět

Přeneste zimní pohádku do interiéru. Jde to snadno

Zimní čas v jeho čistotě, nevinnosti i očekávání věcí příštích evokuje bílá barva. Do interiéru patří nejenom v zimních měsících. Právě v tomto období mu ale dodá magické kouzlo zasněžené přírody. Tentokrát prostřednictvím přirozené krásy orchidejí.

Stejně jako v kterýchkoli jiných odvětvích, i květiny podléhají trendům. Zůstaňme ale pro tentokrát u nadčasové bílé barvy, která tvoří stabilní zázemí pro tlumené přírodní odstíny doprovázené růžovou, lososovou, nachovou či přirozenými odstíny zelené. Hravost květin překvapuje mnohdy až nečekanými uskupeními, jež nabízejí harmonii a nadčasový styl.

Čas pro orchidej

Nevlídné zimní období prozáří orchidej Cymbidium, česky zvaná člunatec. Mezi ostatními orchidejemi ji poznáte snadno. Má úzké dlouhé čárkovité listy, z jejichž středu vyrůstá dlouhý květní stvol. Na jeho konci se pak nachází větší množství květů. V obchodech je k dostání převážně Cymbidia terestrická neboli pozemní orchidej. To znamená, že její kořeny potřebují ke svému životu půdu. Pěstuje se v květináčích se substrátem vhodným pro orchideje. Cymbidium je typické velkým množstvím kořenů, které se často derou ven z nádoby. Na rozdíl od jiných rostlin toto není důvod k jeho přesazení. Ve větší nádobě by totiž Cymbidium tvořilo listy na úkor květů.

Nezbytné světlo

Tato orchidej doslova miluje světlo. Postavte ji s květináčem na okno, kde bude krásně prospívat. Má ráda i přímé slunce, na které ji ovšem zvykejte postupně, aby nedošlo ke zbytečnému spálení listů. Počítejte s tím, že se listy mohou v období od jara do zimy probarvit do žlutozelené. V zimních měsících se zdravé rostliny opět vrací ke svému původnímu zbarvení.

Kvalitní péče

Cymbidia jsou poměrně náročná. Během vegetace vyžadují pravidelné hnojení vícesložkovým hnojivem. V zimních měsících stačí jednou měsíčně. Pokud jde o zálivku, nejlepší je postavit je do nádoby s vodou alespoň na půl dne. Pak je přendáte zpět do obalu. Tento způsob zajistí, že kořeny dostanou vláhu, a přitom nestojí ve vodě a zbytečně nehnijí. Stvoly Cymbidia jsou těžké, proto je třeba je vyvazovat k opoře, aby se nezlomily. Květy se rozvíjejí postupně, celá rostlina vám tak bude dělat radost týdny až měsíce. Pokud se rozhodnete Cymbidium přesadit, nedělte je na více částí, protože častěji kvete ve větších trsech.

Ve váze

Cymbidium se dá zakoupit také jako řezané. Hodí se do váz s romantickým dekorem, slušet mu to bude ve skle, porcelánu, v kamenině. Pokud přidáte do vody sáček s přípravkem na prodloužení trvanlivosti květin, vydrží větvičky této orchideje ve váze asi měsíc.

Připravila: Lucie Pilátová

Foto: Pixabay, Flowercouncil

Přeneste zimní pohádku do interiéru. Jde to snadno Přeneste zimní pohádku do interiéru. Jde to snadno Přeneste zimní pohádku do interiéru. Jde to snadno
Prohlédnout galerii (3)

Podobné projekty