zpět

Zařizujete obývací pokoj? Trendem je dostatek prostoru

Obývací pokoj představuje důležitý společenský prostor, kde odpočíváme, scházíme se s rodinou, a kam rovněž zveme přátele a kamarády k posezení. Proto je třeba ho zařídit nejenom účelně, ale také tak, abychom se v něm cítili příjemně a pohodlně...

V první řadě je třeba si uvědomit dispozice obývacího pokoje. Častou chybou při zařizování této místnosti totiž bývá doslova její zahlcení nábytkem. Mějte na paměti, že velká obývací stěna, takzvaně ode zdi ke zdi a od podlahy ke stropu, je dávnou minulostí. Stejně tak není vhodná mohutná kompaktní sedací souprava, kvůli které se vám do obývacího pokoje už nic dalšího nevejde.

Foto: Jena nábytek

Méně je někdy více. V tomto případě určitě. Trendem jsou nízké skříňky, stojací, případně závěsné, které lze různě kombinovat a měnit podle potřeby interiéru. Jestli se právě teď ptáte, kam si uložíte oblečení nebo třeba ložní prádlo, odpověď je jasná. Do šatny nebo šatní skříně a komody, které rozhodně nepatří do obývacího pokoje, ale do ložnice, předsíně nebo jiné samostatné místnosti.

Pokud jde o barvy, platí, že do menších místností se hodí světlejší nábytek, který je opticky zvětší.  

Foto: Oresi

Obývací pokoj je často řešený jako spojení s kuchyní. V chodu rodiny jde o praktické řešení, protože ten, kdo vaří, nestojí během přípravy jídla mimo domácí dění, které se většinou odehrává právě v obývacím pokoji. Propojení obou místností by ale mělo mít určitou logiku. Tu v tomto případě zastupuje nábytek vyrobený ze stejného materiálu a v totožném designu a také plovoucí podlaha, která je v obou místnostech stejná. Obytnou zónu pak vymezuje koberec položený v prostoru sedací soupravy.

Foto: Ikea – pohovka

Dalším nezbytným vybavením obývacího pokoje je plocha k sezení. I v tomto případě odzvonilo mohutným sedacím soupravám. Tón udávají menší pohovky, které doplňují barevně a leckdy i materiálově odlišná křesla. Když už je řeč o materiálech, zvažte, zda pro vás nebude lepší si připlatit za potah s protišpinivou úpravou, která odolá nehodám typu vylitá káva, věčně upatlaným rukám malých dětí, ale také řádění domácích mazlíčků. Odolná a proto i praktická je rovněž přírodní useň, která navíc s léty získává krásnou patinu.

Foto: Kika

Jak bude váš obývací pokoj vypadat, hodně záleží také na výmalbě. Dávno neplatí, že by celé místnosti měla vládnout jedna barva. Daleko zajímavější bude, pokud zvolíte kontrastující jednu stěnu. Vybírejte ale barvu, která bude opticky souznit se zbytkem vybavení, abyste si pak při posezení nepřipadali jak na srazu psychedeliků. Zapomeňte také na koberce ode zdi ke zdi a pořiďte si kvalitní podlahu, která se podstatně lépe uklízí a je tedy daleko hygieničtější. Při správném výběru materiálů se nemusíte bát ani světlého dezénu.

Emma Hildová

Zařizujete obývací pokoj? Trendem je dostatek prostoru Zařizujete obývací pokoj? Trendem je dostatek prostoru Zařizujete obývací pokoj? Trendem je dostatek prostoru
Prohlédnout galerii (4)

Podobné projekty