zpět

Nenáročné, spolehlivé a omamně vonící pivoňky

Nádherně kvetoucí pivoňky jsou tradiční oblíbené květiny našich zahrádek. Není také divu. Jsou nenáročné, a pokud je zasadíte na vhodné místo, budete se z nich při správné péči těšit řadu let.

Všimli jste si někdy květinové výzdoby na čínském porcelánu? Často se na něm totiž objevují pivoňky, pro které je Čína původním domovem. Odtud se rozšířily prakticky do celého světa. Byly oblíbené nejenom pro svou omamnou vůni, ale z květů a kořenů se vyráběly všelijaké lektvary a také barviva nebo parfémy. Pivoňky se pěstují jako klasické bylinné, které na zimu zatahují. Nebo si můžete pořídit atraktivní stromkovou či keřovou variantu, takzvanou dřevitou pivoňku, dosahující výšky a šířky až dva metry.

Kam s ní

Pivoňce se bude dařit na slunném, případně lehce zastíněném místě. Některé cizokrajnější druhy ale mohou upřednostňovat polostín či dokonce stín. Proto se vždy informujte na správné umístění.  Jelikož mají pivoňky poměrně velké a těžké květy, bude jim vyhovovat závětří, kde nehrozí, že by je vítr poškodil.

Péče

Pivoňky vyžadují dobře propustnou hlinitopísčitou půdu. Pokud jim dopřejete dostatek vhodných živin, odmění se vám dlouhým a krásným kvetením. Pozor na dlouhodobé přemokření, což platí zejména o kontejnerových nádobách. Půda by měla být neutrální, až mírně zásaditá. Konkrétní požadavek se ovšem liší podle typu pivoněk.

Při sázení myslete na to, že pivoňky dorůstají do poměrně velké šířky, proto potřebují dostatek prostoru. Nezapomeňte je pohnojit. Nejlépe na začátku a posléze v pravidelných intervalech během celé vegetace.

Nenechte se zaskočit tím, že první rok bude pivoňka vypadat poněkud chudě. Krásně se rozroste a bohatě pokvete až teprve ve třetím roce.

Využijete ji nejenom ve váze

Pivoňka je léčivka s pozitivními účinky na svalstvo. Příznivě ovlivňuje peristaltiku a v lidovém léčitelství se doporučuje při žaludečních nevolnostech.

Čaj z kořene pivoňky se používá ke zmírnění křečí a problémů s dýcháním. Stejné účinky má i čaj z pivoňkových květů. Kromě toho ale zklidňuje silnou a bolestivou menstruaci.

Okvětní plátky pivoněk se také používají v kuchyni jako ozdoba do salátů, dezertů nebo koktejlů.

 

Text: Lucie Pilátová

Foto: Pixabay

 

 

 

 

 

Nenáročné, spolehlivé a omamně vonící pivoňky Nenáročné, spolehlivé a omamně vonící pivoňky Nenáročné, spolehlivé a omamně vonící pivoňky
Prohlédnout galerii (4)

Podobné projekty