Patříte mezi originální jedince, pro které představují jakákoli pravidla pouhou teorii? Rádi si tvoříte věci po svém? Pokud jste na obě otázky odpověděli kladně, eklektický styl bude pro vás ta správná cesta, jak si zařídit bydlení.
Na začátku je řada zdánlivě nesourodých ingrediencí, na konci originální směs, která budí pozornost nejenom svým barevným podáním, ale i faktem, že stojí tak trochu na hraně únosnosti a toho, co bychom slušně nazvali „ulítlé“. Toť ve zjednodušené zkratce definice eklektického stylu. Takže jak na to, abychom tohle originální bydlení nepřestřelili?
1. Barevné schéma
I když to tak na první pohled nevypadá, i barevný mišmaš má svá pravidla. V eklektickém stylu fungují především syté výrazné barvy, jež k sobě příjemně kontrastním způsobem ladí. A aby ale výsledek byl opravdu příjemný a nevypadalo to u vás jako v cirkusu, držte se pravidla čtyři barvy a dost. Pokud se míchání barev bojíte, můžete zkusit metodu tónování, tedy od jedné barvy zvolit více odstínů.
2. Nekupujte sety
Vyhněte se nábytkovým programům. Unifikovanost totiž nemá v eklektickém stylu co dělat. Míchejte staré s novým. Zdědili jste jídelní stůl po babičce? A bez židlí? Nevadí. Pořiďte si k němu nové, a když si vyberete každou jinou, ještě lépe. Aby váš interiér nepůsobil v duchu „každý pes, jiná ves“, hledejte body, ve kterých se jednotlivé styly nábytku protnou. Barvy židlí mohou třeba ladit s barvami na kusovém koberci. Anebo mohou mít židle stejnou barvu ale rozdílnou texturu.
3. Pohrajte si s designovými styly
Eklektický styl je ideální volbou pro všechny, kterým se líbí více stylů a neumí si vybrat jeden konkrétní. Co je jinde zakázáno, je tady dovoleno. Proto klidně spárujte moderní židle třeba se stolem Art Deco, který se zrodil ve dvacátých letech minulého století v Paříži. I v případě míchání stylů ovšem platí to samé jako u barev, tedy maximálně tři varianty a dost.
4. Kontrolovaný chaos
Do eklektického stylu patří různé typy textur, které spolu s ostatními akcenty vytvářejí vizuálně přitažlivou atmosféru. Takže nebojte se na jedné ploše dát dohromady přírodní kůži, vlněné deky, sametové polštáře. Jednu stěnu vymalujte, u druhé nechte přiznané cihly, které doplníte třeba kovovými artefakty.
5. Eklektický = osobitý
Celým smyslem vytvoření eklektického prostoru je, aby váš domov nevypadal jako z katalogu, ale odrážel vaši osobnost. A ta se může projevovat různě. Například tím, že si vystavíte obrázky vašich dětí i bez ohledu na to, že z nich evidentně žádný Picasso nevyroste. Milovníci knih nejspíš nebudou mít čtivo naskládané vzorně v knihovně, ale vždy při ruce doslova v každém koutě bytu.
Jde o to, abyste se ve svém bytě cítili dobře a měli v něm vše, co máte rádi.
Text: Lucie Pilátová
Foto: Shutterstock