zpět

Jak na to, aby váš balkón krásně rozkvetl

Léto je za dveřmi a začínají rozkvétat květiny. Rádi byste se těšili z jejich vůně i barev, ale nemáte zahradu? Nevadí. Posezení mezi kvetoucími rostlinami si můžete dopřát i na balkóně nebo terase.

Balkóny či terasy jsou příjemným rozšířením našeho bydlení, zejména v letním období. Řada lidí si je vybavuje alespoň malým stolkem a židlí pro večerně letní posezení se sklenkou vína nebo šálkem kávy. I na tak malém prostoru si ale můžete zařídit hezké prostředí, ke kterému vám bude stačit pár hezkých květináčů a rostlinek.

Barevná koncepce

Pro balkóny i terasy jsou vhodné takzvané hrnkové rostliny. Umístěte je do barevných obalů, které můžete sladit nejenom s květinami uvnitř, ale také s ostatním vybavením prostoru. Kreativnější nadšenci nejspíš sáhnou po méně tradičních nádobách a zaloví například ve vyřazeném nádobí mezi porcelánovými hrnky s přitažlivým designem. Květinám to bude slušet i v plechových kyblíčcích a druhou šanci zde může dostat třeba vyřazená mísa na polévku. Pokud ovšem sázíte na přírodní vzhled, v hobby obchodech seženete i velmi pěkné terakotové květináče, které se hodí k jakémukoli zařízení. Při výběru myslete také na to, že obal by neměl být vratký, aby ho sebemenší vítr nepřevrátil.

Letničky i trvalky

Množství květin a jejich velikost by měly odpovídat typu balkónu nebo terasy. Hezké prostředí vykouzlí tradiční muškáty, petúnie nebo begónie. Zapomínáte květiny zalévat? Pak byste měli sáhnout po kalanchoe, což je sukulent. Tedy trvalka, které stačí v létě velmi střídmá zálivka. Osvědčí se všude tam, kde se na balkón nebo terasu opírá celý den slunce. S pomocí kalanchoe vykouzlíte krásně barevné zátiší, protože se prodává ve spoustě barevných variant. V poslední době jsou trendem interiérů citrusové stromky a keříky, kterým velmi svědčí letnění na čerstvém vzduchu. Právě balkón nebo terasa tak pro ně mohou být vítaným letním stanovištěm.

Bylinky vždy při ruce

Rostlinku, kterou přes léto venku rozhodně oceníte, je levandule, protože odpuzuje dotěrné komáry. Přidejte k ní i další bylinky, jako je máta, šalvěj, tymián nebo oregano, bez kterých se neobejde žádné letní grilování.  

 

Text: Lucie Pilátová

Foto: Shutterstock, Unsplash, Westwing

 

Jak na to, aby váš balkón krásně rozkvetl Jak na to, aby váš balkón krásně rozkvetl Jak na to, aby váš balkón krásně rozkvetl
Prohlédnout galerii (5)

Podobné projekty