Posezení na zahradě či terase je fajn hlavně ve chvíli, kdy můžeme využít přirozeného zastínění, jež nás ochrání před sluncem. Pokud taková možnost chybí, přichází na řadu slunečník. Moderní varianty nám poskytnou ochranu nejenom před slunečními paprsky, ale také před dešťovými přeháňkami.
Na trhu se dá najít spousta slunečníků. Abychom se v nich vyznali, je důležité vědět, co přesně budeme od takové ochrany požadovat. Kromě stínu je totiž třeba brát zřetel i na další parametry.
Kvalitní materiály
Zapomeňte na slunečník za pár stovek, protože by se vám taková úspora nemusela vyplatit. Kvalitní materiály jako je kov, nejčastěji hliník, nebo dřevo, což obvykle bývá exotický teak nebo český dub, totiž něco vydrží a nezlomí se při prvním větším poryvu větru. Navíc rozhodně nebudou na odpis už po první sezóně.
Funkčnost
Slunečník byste si měli v obchodě vyzkoušet. Pokud zjistíte, že se vám špatně otvírá, vyberte si jiný model. I přesto, že vám třeba jinak vyhovuje, každodenní boj s otevíráním by vás spolehlivě otrávil a slunečník skončil kdesi ve sklepě či v garáži. Myslete také na to, aby po funkční stránce vyhovoval i ostatním členům rodiny. Masivní slunečníky se obvykle otevírají s pomocí kličky nebo takzvaného push-up systému.
Dostatečný stín poskytne slunečník o průměru alespoň tři metry. Některé slunečníky mají horní část připevněnou na kloubu, který umožňuje naklápění slunečníku a tím i lepší regulaci stínu. Tu nabízejí také slunečníky s bočním závěsem.
Jak ho upevnit?
Jakýkoli slunečník patří do stojanu. A to i v případě, že je součástí venkovního stolu. Váha stojanu by měla odpovídat velikosti slunečníku, který potřebuje pevnou oporu, aby vydržel poryvy větru. Jestliže máte lehký slunečník se základnou z umělé hmoty, nasypejte dovnitř kamínky, které ji zatíží a upevní. Do malého prostoru, například na balkon nebo terasu, je vhodný slunečník s upevněním na zeď.
Pozor na výběr povrchové látky
Jak už jsme naznačili, moderní slunečníky jsou dnes brány spíš jako hybridy, tedy kromě ochrany před sluncem by měly obstát i jako deštníky. Do bytu nebo domu vás tak díky nim nevyžene každá, byť sebemenší dešťová přeháňka. Látka by proto měla být nepromokavá, ošetřená proti plísni a nemačkavá. Pokud jde o barevnost, nezaměřujte se pouze na tmavé látky. Sice vám poskytnou víc stínu, ale také „uchovávají“ více tepla. Ideální jsou proto tradiční přírodní barvy.
Připravila: Lucie Pilátová
Foto: Mountfield, Fieldmann