Vlastnit rodinný domek ještě neznamená mít vhodný prostor pro návštěvy. A co teprve pro partu dětí, kterou si ty vaše pozvaly na návštěvu. Řešení se nabízí v podobě zahradního domku.
Stavby v zahradě jsou veskrze užitečné. Mohou totiž sloužit nejenom jako místo pro ukládání zahradního vybavení, ale i jako prostor pro setkávání s přáteli, dětskou zábavu nebo pro přespání hostů. Než se ovšem pustíte do stavby, zeptejte se na stavebním úřadě vaší obce, zda a jaká povolení budete potřebovat.
Rychlé a jednoduché
Stavebně nejrychlejší a nejdostupnější jsou dřevěné domky, které se dají pořídit v mnoha velikostech i modifikacích ve specializovaných firmách nebo hobby marketech, případně si je můžete nechat vyrobit na míru. Domek musí stát na upraveném podkladu. Ideální je betonová deska, na menší domek postačí udusaný štěrk. Ať už si domek kupujete hotový nebo si ho necháte postavit, neměli byste zapomenout na vhodnou izolaci. Stavba by měla být rovněž dostatečně ukotvená, aby nedošlo k jejímu převrácení.
Nezbytné úpravy
Zahradní domky z hobby marketu se obvykle prodávají jako skládačky. Šikovný kutil zvládne podle návodu postavit domek sám, není ale problém si objednat i tuto službu. Každopádně na vás bude ošetření dřeva. S výběrem impregnace, barev či laku by vám měl opět poradit prodejce.
Jak ho vybavit?
Především byste se měli řídit účelem, kvůli kterému jste domek postavili. Jestliže potřebujete hlavně „boudu“ na nářadí, stačí pár polic a je hotovo. O trochu víc práce budete mít ve chvíli, kdy se rozhodnete domek využívat ke společenským účelům. V takovém prostoru by nemělo chybět pohodlné posezení, židle, pár skříněk na základní vybavení jako jsou sklenice, talíře, kuchyňské náčiní nebo příbory. Pro přespání se bude hodit rozkládací lůžko či palandy pro děti. V případě, že dovnitř nechcete přivést vodu, i chemický záchod. A nezapomeňte na elektřinu. Její zavedení byste ovšem měli nechat na odbornících, aby vše proběhlo dle platných předpisů.
Připravila: redakce
Foto: Hornbach