Jak na to, aby se bazén nestal víc pastí než zábavou?

Jak na to, aby se bazén nestal víc pastí než zábavou?

4. 7. 2019 Mít na zahradě bazén je určitě fajn. Jenže kromě radosti nám tohle vybavení přináší i jednu zásadní povinnost, a tou je zabezpečení bazénu. Na co si tedy dát pozor a proč?

Je celkem jedno, jestli jste si pořídili zapuštěný bazén, anebo nadzemní variantu. Z hlediska bezpečnosti se mohou stát pastí oba. Důležité je uvažovat dopředu, co všechno by se mohlo stát a případná bezpečnostní rizika tak eliminovat dřív, než k maléru skutečně dojde.

Okolí bazénu

Zejména zapuštěné bazény bývají obvykle obložené dlažbou, což je praktické řešení především s ohledem na čistotu vody. Do bazénu se tak nedostávají kousky trávy nebo hlína, které snadno nabereme bosýma nohama chůzí po trávníku. Rozhodně vždy vybírejte dlažbu s protiskluzovou povrchovou úpravou, která zamezí nepříjemnému uklouznutí a pádu do vody. Zejména u malých dětí, které ještě neumějí plavat, může taková nehoda mít až fatální následky.

Zábrany

Přehlédnout zapuštěný bazén v přítmí není nic neobvyklého. Kromě dětí tak snadno skončí v bazénu i starší lidé nebo domácí zvířata. Proto je vhodné ho na noc zakrývat alespoň bezpečnostní plachtou nebo lamelovou roletou. Nejbezpečnějším a také nejpraktičtějším řešením je ovšem zastřešení, které se dá uzamknout, případně opatřit dětskou bezpečnostní pojistkou. Často jsou lidé přesvědčeni o tom, že nadzemní bazén je bezpečnější, protože malé dítě samo po schůdkách nevyleze. To je poněkud mylná teorie, protože děti jsou velmi vynalézavé a často překonají překážky, do kterých byste to vůbec neřekli. I v tomto případě tak nejlépe funguje zastřešení. Pokud nechcete investovat do trvalého, prodávají se jednoduché mobilní varianty, které se dají rovněž uzamknout. Doplňkem zmíněných zabezpečovacích prostředků pak může být i alarm.

Vedlejší, ale důležitý efekt

I když pevné zastřešení bazénu představuje poměrně velkou finanční investici, nabízí jednu zásadní výhodu, a sice prodloužení koupací sezóny. Navíc se voda v chladnějším létě díky takzvanému skleníkovému efektu ohřívá vlastně sama, takže ušetříte, a v noci tolik nevychladne. Vhodné zastřešení vám navíc umožní koupání i během deště.

Připravila: Lucie Pilátová

Foto: Shutterstock

Otevřít galerii

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Komentáře

Také by Vás mohlo zajímat

Čerpání vody na zahradě má svá pravidla

Čerpání vody na zahradě má svá pravidla

Jednou z prací, kterým se na zahradě nevyhneme, je čerpání vody. S ním nám mohou pomoci zahradní čerpadla. Víte, jaká existují, a jak si vybrat to správné?

Čtěte dál
Pure Talents Contest 2020 je skvělou příležitostí pro prezentaci mladých designérů

Pure Talents Contest 2020 je skvělou příležitostí pro prezentaci mladých designérů

Veletrh IMM Cologne už řadu let udává tón v oblasti interiérového designu. Kromě toho se ale také snaží dávat prostor mladým designérským...
Vlastní slunce si nekoupíte, ale dá se vypěstovat v květináči nebo na zahradě

Vlastní slunce si nekoupíte, ale dá se vypěstovat v květináči nebo na zahradě

Na první pohled připomíná slunce a má ho také v názvu – slunečnice. Atraktivní rostlina, která rozzáří každý kout, do něhož ji vysadíte....
V zahradě můžete svítit ekonomicky i ekologicky

V zahradě můžete svítit ekonomicky i ekologicky

12. 7. 2019 I přesto, že je v létě déle vidět, vyžaduje pohyb v zahradě dostatečné osvětlení. Část pozemku sice nasvítí světla nainstalovaná...
Otravným bzučícím hostům vstup do bytu či domu zakázán

Otravným bzučícím hostům vstup do bytu či domu zakázán

12. 7. 2019 V životě není nic černobílé. A to platí i o létě, kdy si užíváme nejenom slunce, koupání, dovolenou, ale také otravný hmyz,...