zpět

Není postel jako postel. Která je pro vás ta ideální?

Málo a špatně spíme. Přitom spánek je jedním z významných regeneračních prostředků. Pokud se nám ho nedostává tolik, kolik by bylo zapotřebí, trpíme nejenom po fyzické, ale i psychické stránce. Kromě faktorů jako je stres a starosti, za tento stav velmi často může i nevhodně zvolená postel a matrace.

 

Není nic horšího, než když musíte po bezesné noci, zbytečném ,,počítání oveček“ a marném zírání do stropu ve snaze usnout, během dne fungovat jak v práci, tak i mimo ni. Nejenom že vás s největší pravděpodobností bude celý den bolet hlava, ale navíc se nedokážete na nic soustředit. A to nemluvě o různých zdravotních obtížích, které hrozí při dlouhodobějším neřešení takové situace.

Výměna postele

Při špatném spánku, a pokud vám nejsou známy jiné konkrétní příčiny, by výměna postele měla být první věcí, kterou uděláte. Co je dobré vědět, než vyrazíte na nákup postele nové. Mějte na paměti, že lůžko by mělo být tak akorát, tedy ani krátké či dlouhé a rovněž příliš široké nebo úzké. Konkrétní velikost postele vypočítáte podle jednoduchého vzorce: minimální délka postele se rovná výšce člověka plus 25 cm. Postel by měla být široká alespoň 80 cm, lépe se ale budete cítit při šířce 90 nebo 100 cm. V obchodě najdete rozměry jednolůžka od 80 x 200 cm, dvojlůžka od 140 x 200 cm až do 180 x 200 cm. Poslední důležitý rozměr je výška postele, která by i s matrací měla dosahovat přibližně 40 – 50 cm od podlahy, seniorům a méně pohyblivým osobám bude podstatně lépe vyhovovat až 60 cm.

Materiál

Při výběru postele myslete na to, že její rám by měl materiálem zapadnout do stávajícího nábytkového vybavení ložnice. Nejčastěji se používají rámy z lamina, pořídit si ale můžete i kovovou postel a stálicí je masiv. Pro něj svědčí to, že se jedná o přírodní materiál. Na výběr máte postele z takzvaného měkkého dřeva, tj. ze smrku nebo borovice, které patří k těm levnějším. Připlatíte si za tvrdé dřevo, tj. buk, dub nebo břízu. Jestli hledáte něco výjimečného, sáhněte po exotických dřevinách. Také se můžete setkat s čalouněnými postelemi. Ty ale nejsou příliš vhodné pro alergiky, protože se špatně čistí.

Nezbytný rošt a matrace

V přeneseném slova smyslu by se dalo říci, že matrace a rošt jsou ,,jedno tělo a jedna duše“. Aby tomu tak ale bylo doopravdy, a vy jste pocítili cílený efekt rovnoměrného zatížení těla, je třeba vybrat matraci vhodnou na danný rošt a naopak. Zásadně vybírejte laťkový nebo lamelový rošt, který matraci zespoda odvětrává. Pamatujte si, čím více lamel zvolíte, tím lepší bude mít matrace odezvu a vy se lépe vyspíte. Kvalitní rošt by se měl skládat z cca 30 lamel. Na lamely patří matrace z líné nebo studené pěny. Vhodné jsou i sendvičové či latexové varianty. Jestliže pořizujete matraci na dvojlůžko, lepší jsou dvě samostatné matrace. Jinak se vám totiž může stát, že během noci ucítíte každé otočení partnera na lůžku. A to k dobrému spánku rovněž nepřidá...

U laťkového roštu si pro změnu dejte pozor na vzdálenost mezi jednotlivými laťkami, která by měla  činit maximálně 4 centimetry. Tak totiž zamezíte prohýbání matrace. Pokud má vaše postel úložný prostor, pořiďte si výklopný rošt.

Rošty se vyrábějí klasické, rovné, a polohovací. Polohovací rošt se ovládá ručně, případně dálkově. Tuhle vychytávku oceníte například při čtení. Mimochodem, věděli jste, že lehce zvednutá část roštu v nohou představuje výbornou prevenci proti vzniku křečových žil? Na polohovací rošt pokládejte pěnové matrace.

Znáte kontinentální postel?

Od klasických postelí se liší svou výškou, která dosahuje i 70 cm. Dalším rozdílným parametrem je speciální konstrukce a vrstvení jednotlivých částí. Základ tvoří boxspring neboli masivní rám a pohyblivé bonelové pružiny, včetně dalších doplňků. Ten vlastně plní funkci lamelového roštu. Na bonelové jádro je navázán další pružinový systém, který je součástí matrace umístěné na boxspringovém rámu. Celá věc funguje tak, že jakmile se na horní matraci otočíte, pružiny v boxspringu ztlumí reakční zpětný tlak na tělo. K tomu se navíc přizpůsobí vaší hmotnosti. Matrace položená na boxspringovém základu je vyšší než klasické matrace. Uvnitř se nacházejí taštičkové pružiny a výplň, což může být polyuretan nebo přírodní materiály. Pro zvýšení ortopedického komfortu se na tuto matraci umísťuje tzv. topper, což také matrace, ale podstatně nižší. Abyste lůžko udrželi v čistotě, pořiďte si ještě matracový chránič.

Jestliže se rozhodnete pro tento typ postele, můžete si ji nechat sestavit téměř celou na míru. Výrobci obvykle umožňují nejenom variabilitu vnitřního prostředí matrací, ale současně nabízejí možnost ji polohovat. Původní kontinentální postele jsou vzdušné, velmi dobře větrají. Jenže tento koncept tak trochu bourá problém s nedostatkem prostoru obzvlášť v městských bytech. To je také důvod, proč se tento typ postelí začal vyrábět i s úložným prostorem. Součástí těchto postelí je vysoké čelo, které je spolu s boxspringovým rámem potažené látkou, případně kůží. Při koupi se zajímejte o to, zda se dají látkové potahy stáhnout a vyprat, případně jakým dalším způsobem je můžete chránit.

Pokud se teď ptáte, proč si pořídit takovou obří postel, odpověď je snadná. Díky její výšce se na ni pohodlně uléhá a také z ní dobře vstává. Dále je třeba si uvědomit, že kvalitní spánek na kontinentální posteli, podporuje nejenom již zmíněná matrace zhotovená na míru vašemu aktuálnímu zdravotnímu stavu, ale také fakt, že spíte vysoko nad podlahou a tedy dál od prachu, který se na ní obvykle drží. 

 

Text: Emma Hildová

Není postel jako postel. Která je pro vás ta ideální? Není postel jako postel. Která je pro vás ta ideální?
Prohlédnout galerii (2)

Podobné projekty