Je mnoho keřů či stromů, které zahradu krásně ozdobí, ale jen málo těch, které poskytují plody s vysokou výživovou hodnotou významně přispívající ke zdravému životnímu stylu. K těm druhým rozhodně patří rakytník řešetlákový.
Tento opadavý strom a keř pochází z Asie. Již od pradávna se pěstuje v Číně, Nepálu a Indii. Velmi dobře se mu ale daří také na Sibiři. Má úzké, stříbřitě zbarvené listy a poskytuje atraktivní oranžové plody.
Jak ho pěstovat?
V první řadě mu vyberte místo na osluněném stanovišti. Pokud jde o půdu, vystačí si s málem, takže bude prospívat i v kamenité nebo písčité půdě. Stačí mu neutrální nebo zásadité prostředí. Stejně jako je nenáročný na živiny, nevadí mu i málo vláhy, kterou si umí vytáhnout kořenovým systémem i z velké hloubky. Kvůli lepšímu zakořenění je ale lepší mladé sazenice za sucha zalévat.
Rakytníky se řadí mezi takzvané dvoudomé rostliny. Jsou tedy samčí a samičí. Aby došlo k opylení, je třeba je pěstovat ve skupinkách. Obvykle se vysazuje více samičích rostlin a k nim dva keře samčí.
Kam s nimi?
Jelikož mají hluboký kořenový systém, hodí se ke zpevnění různých břehů či svažující se zahrady. Občas se na zahradě vyskytují místa jako mrazové kotliny nebo větrné plochy, kde se nedaří žádným rostlinám. Nebojte se tam vysadit rakytník, který je mrazuvzdorný, takže zvládne i nepříliš příznivé povětrnostní podmínky.
Sklizeň
Plody rakytníku dozrávají přibližně od poloviny srpna do září. Se sklizní ale nemusíte pospíchat. Klidně je sklízejte až po prvních mrazících, které odstraňují z plodů natrpklost. Jelikož má rakytník trny, je třeba ho sklízet opatrně. Větvičky s plody se dají odstřihnout, a pak bez problémů očesat. Pozor ale na to, že byste neměli ostříhat více než třicet procent větviček. Jinak vám příští rok nezaplodí, případně bude mít jen velmi malou úrodu.
Proč ho pěstovat?
Výživová hodnota rakytníku je dána obsahem živin. Najdete v něm přibližně deset druhů vitamínu, z nichž nejvýznamnější je vitamín C, po něm následují vitamíny A, B1, B2, B6, K1 a E. V plodech se rovněž vyskytují flavonoidy, třísloviny, organické kyseliny, oleje, karotenoidy a sacharidy.
Dalo by se říci, že rakytník je přírodní všelék. Především ale chrání organismus před volnými radikály, zpomaluje stárnutí organismu, podporuje imunitní systém, příznivě ovlivňuje stav pokožky a vlasů.
Připravila: Lucie Pilátová
Foto: Shutterstock