Královské označení jiřina nezískala nadarmo. Na její počest se v podzimním období každoročně konají Jiřinkové slavnosti. A její exotická krása uchvátila nejednoho pěstitele a milovníka květin.
Jiřiny pocházejí zdaleka. Do Evropy se dostaly v druhé polovině 19. století, a to z Mexika, Střední Ameriky a Kolumbie. Botanický název Dahlia dostala po švédském botanikovi A. Dahlovi. V přibližně stejné době se objevilo německé pojmenování Georgina, z něhož pak vzešly názvy národní, tedy i naše jiřina.
Pár tipů k pěstování
Tyto exotické krásky nejsou nijak náročné na péči, přesto byste ale měli dodržovat několik základních bodů. Pro jejich pěstování je zásadní fakt, že nemá mrazuvzdorné hlízy. Je tedy třeba je před zimou vyndat z půdy a uložit do sklepa či jakékoli jiné místnosti, kde je teplota kolem pěti až osmi stupňů. Na jaře je pak znovu vysaďte přibližně v půlce května. Pozor na vzdálenost mezi jednotlivými hlízami, která by měla činit půl až metr, protože vzrostlé rostliny se značně rozrůstají. Jiřiny potřebují oporu, aby se při prvním větším větru nebo prudším dešti nepolámaly. Dařit se jim bude ve výživné půdě a na slunném stanovišti. Pokud chcete mít kvalitní květy, nezapomeňte jim pravidelně přidávat kompost. Na podzim je pak vhodné půdu povápnit. Rozmnožit si je můžete sami. Stačí, když hlízu rozdělíte na několik částí a znovu zasadíte. Je ale důležité, aby na novém kousku byl vegetační pupen, z něhož vyroste nová rostlina.
Letně podzimní radost
Péče o jiřiny se rozhodně vyplatí, protože vám ozdobí zahradu krásnými květy od června až do zámrazu. Vysoké varianty jsou vhodné k řezu, a navíc ve váze vydrží hodně dlouho. Rostliny jako takové se rozdělují do několika skupin. Mezi nejoblíbenější patří jiřiny kaktusové, anemonky, mignonky a řada dalších. Nižší kultivary se dají také velmi dobře pěstovat v nádobách na terase nebo balkoně. Při tomto pěstování potřebují hodně široký květináč, aby hlízy měly dostatečný prostor k růstu, a dostatek hnojiva. Podstatná je i pravidelná zálivka, proto budou praktičtější samozavlažovací květináče.
Jiřinkové slavnosti
Úplně první se uskutečnila v polovině devatenáctého století ve východočeské vesnici Skalnička a představovala symbolické zakončení sezónních prací zahradníků, kteří se zabývali právě pěstováním jiřin. Nejznámější slavnosti zakončené jiřinkovým bálem se odehrávají v České Skalici, s níž se zmíněná Skalnička postupem let spojila.
Připravila: Lucie Pilátová
Foto: Shutterstock