Jarní počasí zahrádkářům přináší o moc více než jen fakt, že budou moci užívat více slunce a tepla. Blíží se totiž zahrádkářská sezóna! A tak je třeba zahájit potřebné přípravy, které umožní vše v klidu a pohodě stihnout, jak se patří.
Období klidu končí a blíží se čas, kdy budeme moci trávit stále více času venku na čerstvém vzduchu. Ti, mezi jejichž záliby ve větší či menší míře patří zahradničení, jistě nemohou posedět na místě, protože se již třesou na zahájení jarní sezóny. Jak na ni připravit zahrádku jednoduše a efektivně? Připravili jsme pár zásad, které byste neměli opomenout.
1. Připravte si výbavu
První, co byste v rámci předjarních příprav měli udělat, je důkladná kontrola nástrojů, které při práci na zahrádce používáte. Omyjte náčiní a zbavte jej rzi, naostřete nože a v případě, že zjistíte, že některé z vašich oblíbených kousků přes zimu sešly více než je zdrávo, si pořiďte nové. Ujistěte se také, že máte dostatek hnojiv a půdních doplňků. Dále doplňte zásobu rostlinných podpěr a sestavte struktury, které můžete, abyste se tím nemuseli zatěžovat, až bude venku pěkně a by budete chtít pracovat venku na zahrádce. To se týká třeba rajčatových klecí.
2. Zbavte se plevele s pomocí mulče
Půdu je třeba před novou sezónou vyčistit od plevele. S tím pomůže mulč: v podstatě jakýkoliv pokryv půdy organickým materiálem, jako je sláma, posekaná tráva, listí, kůra nebo rostlinný odpad. Než jej nanesete, zbavte zeminu případných klíčků plevele, které můžete hodit na kompost a vytvořit z nich další organickou hmotu, jíž budete moci v budoucnu využít. Jakmile bude oblast vyčištěná, naneste vrstvu mulče všude, kam se vejde.
3. Provzdušněte půdu
Jakmile pomine námraza a půda je dále zpracovatelná, vrhněte se na její provzdušnění. V zimě má půda tendenci ke zhutňování, proto je třeba uvolnit ji obracením. Použijte oj nebo ostrý rýč a zpracujte ji do hloubky 30-35 cm, abyste ji uvolnili.
4. Přidejte kompost
Poté, co půdu uvolníte, přidejte kompost nebo jiné půdní podpěry, které ji vyživí. Předtím můžete otestovat, jaké má půda pH a úroveň živin, abyste věděli, jaký konkrétní materiál můžete přidat. Pokud máte jílovitou půdu, je dobré ji pro zlepšení struktury, obsahu živin a zadržování vlhkosti doplnit kompostem. Půdní podpěru následně do půdy „zahrneme“ a zlehka ji zaléváme, aby voda pomohla usazení a uvolnění vzduchové kapsy. Obzvláště špatné půdě pomáhá jemné zvednutí pomocí vyvýšeného záhonu.
5. Rozvrhněte si, co a kde budete pěstovat
Prolistujte časopisy a katalogy, popovídejte si se známými zahrádkáři nebo se inspirujte na internetu. Rozmyslete se, co a kde chcete pěstovat a rozvrhněte si, kde by se to na vaší zahrádce dalo realizovat. Zohledněte skutečnosti, že určité rostlinky mají specifické potřeby, které mohou potřeby jiných rostlin utlačovat. Například trvalky bývají mimořádně roztahovačné, proto by měly dostat pro své šíření dostatek prostoru, aby mohly volně růst, ale aby v růstu zároveň neomezovaly jiné rostliny.
6. Zahajte první vlnu výsadeb
U mnoha rostlin lze již na přelomu zimy a jara zahájit ranou výsadbu. To se týká zejména vytrvalé zeleniny, jako je cibule, brambory, artyčoky a některé druhy salátů. Prostudujte si informace týkající se potřeb dané rostlinky, pokud si nejste jistí, nebojte se zeptat v zahradnictví, v němž jste zakoupili semínka nebo sazeničky. A potom se už do výsadby můžete směle pustit!
Kateřina Hájková
fotografie: Shutterstock